Zespół trzaskającego biodra (z ang. snapping hip syndrome) jest to objaw przeskakiwania pojawiający się podczas ruchu zginania i prostowania biodra, niekiedy z towarzyszącym bólem. Może występować u osób często wykonujących ruch zgięcia w stawie biodrowym w sposób forsowny, np. biegacze, lekkoatleci, osoby podnoszące ciężary, tancerze, wioślarze.
Do trzaskającego biodra dochodzi wtedy, gdy jedna ze struktur tkanek miękkich przeskakuje, bądź trze o strukturę kostną. Na przykład mięsień biodrowo- lędźwiowy przeskakuje przez krętarz mniejszy kości udowej (wyniosłość kostną po wewnętrznej stronie uda w okolicy pachwiny), dając uczucie przeskakiwania lub bólu w okolicy pachwiny. Pasmo biodrowo piszczelowe trze o krętarz większy kości udowej (wyniosłość kostna po zewnętrznej stronie uda pod talerzem kości biodrowej), dając dolegliwości po zewnętrznej stronie biodra. Czasami ból w okolicy biodra podczas zgięcia i wyprostu nogi może świadczyć o uszkodzeniach wewnątrzstawowych, np. wolnym ciałku w stawie, uszkodzeniach chrząstki stawowej, więzadeł, obrąbka. Wtedy konieczna jest konsultacja u ortopedy i odpowiednia diagnostyka.
Przyczyną takich przeskakiwań może być nieprawidłowa biomechanika w stawie biodrowym, dysbalans mięśniowy, asymetria kończyn, przebyty uraz lub operacje w okolicach tego stawu.
Jak sobie z tym radzić?
Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty,
ponieważ nigdy nie wiesz, co tak na prawdę jest przyczyną przeskakiwania i bólu.
Jeśli zaczniesz się leczyć na własną rękę możesz sobie zaszkodzić,
a tego lepiej uniknąć...