Z poprzedniej części na pewno wiesz już jak dokładnie je sformułować, aby zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu. Mamy więc określone postanowienie noworoczne. Co dalej? Planowanie! Planowanie jest niezmiernie ważne w procesie zmian. Musisz wyznaczyć nie tylko czas rozpoczęcia ich wprowadzania. Oprócz początku zmian określ również w jakim czasie chcesz zobaczyć konkretne wyniki.
Niech naszym wzorem postanowienia pozostanie „zamienię batonik codziennie przeze mnie jedzony na jabłko”. Określanie osiągania celu w czasie polega na stopniowaniu wprowadzania zmian. Przykładowo przez pierwszy miesiąc (styczeń) batonik zamienisz na jabłko od poniedziałku do piątku, pozwalając sobie na weekendową przyjemność. Natomiast w kolejnym miesiącu (lutym) całkowicie wyeliminujesz batoniki.
Drugi przykład postanowienia: “w poniedziałki, środy i piątki będę biegać przez godzinę czasu”: w styczniu będę biegać w poniedziałki, środy i piątki po 45 minut, a w lutym będę biegać po godzinie.
Dzięki takiemu zabiegowi myślowemu, zmieni się Twój sposób postrzegania zmian. Będzie odbierać Twoje zachowanie jako pasmo własnych sukcesów. Początkowo będą to małe i drobne osiągnięcia, bo będziesz powoli wprowadzać małe zmiany w swoim trybie życia. Jednak w tym czasie Twoja motywacja będzie na wysokim poziomie, a to doprowadzi Cię do momentu, kiedy osiągniesz ostateczny cel!