Nadeszła pora na kilka słów o sezonowych pysznościach, a tym razem będzie to jarmuż. Dzisiaj oczywiście możemy znaleźć jarmuż w supermarketach przez cały rok, jednak to właśnie w środku zimy i na początku wiosny warzywo to ma najlepszy smak i jest najbardziej wartościowe. Piękne ciemnozielone liście o ziemistym posmaku posiadają więcej substancji odżywczych niż możesz przypuszczać, biorąc pod uwagę jego bardzo niską kaloryczność.
Jarmuż to liściaste warzywo należące do rodziny kapustnych, które w ostatnich latach przyciągnęło uwagę naukowców i dietetyków ze względu na swoje działania prozdrowotne oraz bogactwo fitoskładników zawierających fosfor. Jednak jarmuż znany i uprawiany był w Europie już około 600 roku p. n. e., kiedy to grupa celtyckich podróżników sprowadziła tą odmianę dzikiej kapusty z Dalekiego Wschodu. Jarmuż odgrywał ważną rolę w diecie starożytnych rzymian i był bardzo popularny w średniowieczu.
Jak już wspomniałam jarmuż może pochwalić się szerokim wachlarzem działań prozdrowotnych. Najważniejszą cechą wydaje się oddziaływanie na poziom cholesterolu we krwi. Aby osiągnąć maksimum korzyści jarmuż powinien być gotowany na parze przez kilka minut. Wtedy związki błonniko-pochodne zawarte w jarmużu najefektywniej wychwytują kwasy żółciowe z przewodu pokarmowego, powodując ich wydalenie z organizmu. Oczywiście surowe warzywo również ma takie właściwości, jednak na mniejszą skalę. W związku z tym, że kwasy żółciowe zostały wydalone, organizm musi je uzupełnić poprzez wytworzenie nowych. Do tego celu wątroba pobiera cholesterol z odłożonych pokładów, co powoduje obniżenie poziomu cholesterolu. Biorąc pod uwagę powszechność problemu z cholesterolem i chorobami układu krążenia, większość z nas powinna wprowadzić jarmuż do swojej diety, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów ze zdrowiem.