Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? część 3

postanowienia noworoczneWiemy już co i kiedy chcemy osiągnąć, pora więc na realizację. Jak zapewne zdajesz sobie z tego sprawę, zmienianie nawyków życiowych jest niezmiernie trudne. Niejednokrotnie latami ćwiczymy i wyrabiamy w sobie konkretne odruchy. Naukowcy z Uniwersytetu College London uważają, że potrzeba nam aż 66 dni codziennego wykonywania danej czynności, aby została ona zautomatyzowanym zachowaniem. Przez dwa miesiące włóż więc jak najwięcej energii i motywacji w realizację swoich postanowień. Powstaje jednak pytanie skąd brać tą motywację?

Doskonałą metodą na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji jest dzielenie się swoimi postanowieniami z innymi. Powiedzieliśmy głośno naszą obietnicę, a więc już w tym momencie staje się ona bardziej realistyczna. Dodatkowo przecież będzie wstyd, jeżeli coś obiecaliśmy i nic nie osiągniemy. Dlatego też dzielenie się z przyjaciółmi pozwala na uniknięcie zbyt łatwego poddania się. Co więcej mówiąc o już postawionych pierwszych krokach w drodze do sukcesu otrzymujemy pochwały znajomych, które są doskonałą nagrodą oraz pożywką dla wzmocnienia motywacji. Dzielenie się z innymi swoimi przeżyciami, sukcesami i problemami podczas procesu zmian nawyków zwiększa nasze szanse na sukces o 35%!

Pamiętaj jednak, że co za dużo to nie zdrowo. Nie próbuj zakładać, że uda Ci się spełnić 10 bardzo trudnych i radykalnych postanowień noworocznych. Sama świadomość jak wiele pracy Cię czeka może okazać się zniechęceniem. W codziennym życiu mamy wiele obowiązków oraz problemów i nie warto dokładać sobie dodatkowych zmartwień o niespełnionych obietnicach. W okresie świątecznym, kiedy mamy więcej czasu, wzięcie na swoje barki kilku ogromnych zmian może  wydawać się wykonalne, jednak wraz z stopniowym wzrostem ilości pracy, spełnienie 10 postanowień staje się po prostu nierealne. Zdecyduj więc na czym najbardziej obecnie Ci zależy i ogranicz swoje „zmiany na lepsze”, a będziesz mieć więcej kontroli nad konkretnymi czynnościami. Stałe monitorowanie postępowania umożliwia ewentualne korygowanie, zauważanie sytuacji ryzykownych oraz zapewnia większe skoncentrowanie się na danym celu, a więc prowadzi do większych sukcesów.

Wyobraźnia i emocje odgrywają niezmiernie ważną rolę w procesie zmian. Aby spełnić postanowienia noworoczne musisz poznać samego siebie. Lubisz podróżować, a Twoim postanowieniem noworocznym jest redukcja wagi o 10kg. Wyobraź sobie, że jeżeli wytrwasz w swoim postanowieniu, to w nagrodę pojedziesz na wycieczkę na egzotyczną wyspę, gdzie będziesz pokazywać swoją piękną sylwetkę. Jesteś osobą towarzyską, a Twoje postanowienie to bieganie 3 razy w tygodniu po godzinie. Wyobraź sobie, że dzięki regularnym treningom, możliwy stanie się start w maratonie, gdzie poznasz wielu nowych i interesujących ludzi. Myśl o swoim postanowieniu włączając w to emocje i wyobraźnię. Tak jasno i pozytywnie zobrazowany cel, stanie się tym bardziej upragniony i pożądany. W trudnych chwilach zwątpienia lub słabej woli, wyobrażenia te również pomagają. Zastanów się czy wolisz ulec pokusie czy też wolisz pięknie wyglądać na plaży, bądź zawrzeć nowe znajomości z ludźmi dzielącymi Twoją nową pasję. A teraz pozostawiam Cię w stanie uaktywnionej wyobraźni, niech Twoje marzenia nagrody po osiągnięciu sukcesu staną się kolorowe, wesołe i pełne przyjemności!