Koniec roku szkolnego wiąże się dla rodziców dzieci w wieku szkolnym z końcem wielu obowiązków. Nie trzeba wozić dzieci na dodatkowe zajęcia, nie trzeba odrabiać z dziećmi zadań domowych, wreszcie można znaleźć więcej czasu dla siebie! Niemniej jednak jestem pewna, że wiele osób nadal znajdzie ogrom wymówek, aby nadal nie móc znaleźć czasu na przykład na aktywność fizyczną. Czy to jest słuszne podejście? Oczywiście, że nie! Rozwiązaniem jest nauczenie się unikania wymówek, które uniemożliwiają Ci działanie. Przejęcie kontroli nad treningami pomaga uzyskać kontrolę nad swoim życiem. Czas obalić kolejne najpopularniejsze wymówki!
- “Nigdy nie będę wyglądać jak model/modelka, więc po co się męczyć?”
Richard Van Haveren, psycholog sportu podkreśla, że porównywanie się z innymi jest bezsensowne i często prowadzi do uczucia frustracji, które w efekcie zniechęca Cię do treningu. Po pierwsze Twoje cele muszą być realne! Następnie skup się na tym, w jaki sposób masz zamiar osiągnąć sukces. Na przykład zdecyduj, że będziesz przez 30 minut jeździć na rowerze trzy razy w tygodniu. W tym przypadku jazda na rowerze jest czymś konkretnym, czymś co wiesz, że jesteś w stanie zrobić. Będziesz mieć więc motywację do działania, które zaprowadzi Cię do upragnionego celu.
- “Jestem zbyt obolały po wczorajszym treningu”
To absolutnie żadna wymówka! Wykonywanie lekkich ćwiczeń dzień po ciężkim treningu przyspiesza proces odnowy. Podczas intensywnego wysiłku w mięśniach dochodzi do mikroskopijnych uszkodzeń. Jednak po regeneracji mięśnie stają się silniejsze. Ćwiczenia o niskiej intensywności przyspieszają procesy naprawcze.
- “Czuję, że będę chory”
Badania naukowe pokazały, że wysiłek fizyczny nie jest szkodliwy podczas przeziębienia. Ochotników mających przeziębienie podzielono na dwie grupy: pierwsza grupa ćwiczyła co drugi dzień, druga nie ćwiczyła w ogóle. Pomiędzy grupami nie zaobserwowano żadnej różnicy w nasileniu objawów lub w czasie trwania choroby. Czując się niewyraźnie nadal możesz ćwiczyć! Trening nie pogorszy Twojego stanu zdrowia.
- “Znudził mi się mój trening”
Jedną z podstawowych przyczyn zaprzestania aktywności fizycznej jest znudzenie. Dlatego też rób wszystko, aby uniknąć monotonii. Próbuj nowych dyscyplin, kolejnych urządzeń na siłowni, zapisz się na zajęcia fitness, na których jeszcze nigdy nie byłeś! Eksperymentuj i podejmij nowe wyzwania!
Porzuć więc hobby wymyślania wymówek! Zmień swój sposób myślenia i przekonaj się, że chcieć to móc!