Pamiętaj, że wszystko co jesz staje się częścią Ciebie. Dieta wpływa więc nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i całego metabolizmu, ale również dieta ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym. Dlatego też stan Twojej skóry bezpośrednio zależy od sposobu odżywiania się. Drobne niedoskonałości na cerze często pojawiają się po zjedzeniu fast-foodów, dużej ilości czekolady lub ogólnie słodyczy. Skoro jednorazowy posiłek może wywołać takie efekty, pomyśl, w jakim stanie zdrowia jest Twoja skóra, kiedy długotrwale popełniasz nawet drobne błędy żywieniowe. Nieodpowiednia dieta może być powodem powstawania poważnych chorób skóry takich jak przewlekłe zapalenie skóry, świąd, łuszczyca, łysienie czy też rak skóry. I odwrotnie. Dbałość o prawidłowe odżywianie skóry utrzymuje ją w zdrowiu i pięknym wyglądzie. Warto więc zadbać o to, aby Twoje codzienne posiłki dostarczały wszystkich niezbędnych dla zdrowie skóry mikroelementów.
Do najczęściej popełnianych błędów żywieniowych powodujących problemy skórne należą:
- nadmierne spożywanie węglowodanów w stosunku do pozostałych makroskładników,
- nadmierne spożywanie kwasów tłuszczowych omega-6 w stosunku do omega-3,
- spożywanie produktów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym,
- zbyt mocne smażenie i opiekanie potraw,
- spożywanie przetworzonej żywności,
- nadmierne spożywanie soi i produktów sojowych, mleka i produktów mlecznych, cukru, piwa.
Produkty spożywcze, które pozytywnie wpływają na wygląd skóry:
- brokuły, jarmuż, spirulina – dostarczają one związków siarki, które regulują wydzielania łoju przez skórę. Co więcej związki siarki oczyszczają nas z metali ciężkich, wspomagają pracę mitochondriów i dostarczają antyoksydantów.
- oliwa, olej kokosowy, awokado, olej lniany i olej z wiesiołka – egzogenne kwasy tłuszczowe są głównym budulcem błon komórkowych. Dostarczenie w diecie niezbędnych kwasów tłuszczowych przekłada się na efektywną kontrolę usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z komórki, jak również zapobiegania przedostawaniu się do wewnątrz niebezpiecznych dla prawidłowego funkcjonowania komórki substancji chemicznych. Kolejną ważną rolą kwasów tłuszczowych jest regulacja nawodnienia komórki. Mocniejsza błona komórkowa oznacza większą zdolność do przyswajania wody. Odpowiednio nawilżona skóra jest jędrniejsza i wygląda młodziej. Kwasy tłuszczowe pełnią jeszcze jedną niezmiernie istotną funkcję w utrzymaniu zdrowej skóry. Chronią one bowiem naczynia krwionośne poprzez wzmocnienie ścian żylnych oraz zapewnienie ich elastyczności. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu pajączków, żylaków, jak również i puchnięciu nóg.
- wątróbka, nabiał, warzywa i owoce bogate w B-karoteny – jednym z podstawowych komponentów zdrowej skóry jest witamina A, można wręcz powiedzieć, że stan skóry zależy głównie od witaminy A pochodzącej z diety. Wątróbka jest bardzo bogata w witaminę A (100 g wątróbki drobiowej wypełnia aż 222% dziennego zapotrzebowania). B-karoteny są prekursorami witaminy A, a znajdują się w produktach takich jak marchew, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, szczaw, dynia, mango, morele. Spożywanie witaminy A w nabiale jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę oraz na choroby tarczycy. Wielu pacjentów z tymi problemami ma trudności z przemianą β-karotenów na witaminę A. Natomiast witamina A zawarta w nabiale jest tą „prawdziwą formą” gotową do użycia przez skórę. Chudy nabiał zawiera również Lactobacillus aciodophilus, czyli „żywe” bakterie wspomagające prawidłową i efektywną pracę jelit. Bakterie te pozytywnie wpływają również na skórę. Prawidłowe trawienie i metabolizm substancji odżywczych procentuje w zdrowym wyglądzie zewnętrznym.
- borówki, jagody, truskawki i śliwki – w badaniu Journal of Agriculture and Food Chemistry stwierdzono, że te cztery rodzaje owoców charakteryzują się najwyższym całkowitym potencjałem antyoksydacyjnym. Korzyści płynące z jedzenia tych owoców są niezliczone. W wyniku między innymi długotrwałego opalania się na słońcu czy też upływu czasu i starzenia się skóry powstają rodniki, które uszkadzają błony komórek skóry. W dalszej konsekwencji DNA danej komórki może również ulec zniszczeniu. Antyoksydanty mają za zadanie ochraniać błony komórkowe przez ich destrukcją. Jagody stają się więc na przeszkodzie przedwczesnym procesom starzenia się i pozwalają dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Antyoksydanty w dużych ilościach można znaleźć również produktach takich jak karczochy, fasola (czarna, czerwona lub pinto) oraz orzechy pekan.
- orzechy brazylijskie i pestki, tuńczyk i owoce morza, pełnoziarniste pieczywo – selen jest zbawienny dla tych kobiet, które chcą pochwalić się nie tylko zdrową, ale również i opaloną skórą. Badania naukowe potwierdzają, że jeżeli poziom selenu w organizmie jest wysoki, skóra doznaje mniejszych zniszczeń w wyniku promieniowania UV. Dzięki badaniu przeprowadzonemu w Edynburgu wiemy również, że komórki skóry z wysokim poziomem selenu są mniej narażone na stres oksydacyjny, który przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych. Do najlepszych źródeł selenu zaliczamy orzechy brazylijskie (1917 µg/ 100 g), ostrygi (154 µg), tuńczyk (108 µg), pestki słonecznika (79 µg) i pełnoziarnisty chleb (40 µg).