Nadwaga a zdrowie stóp

Wiosna już do nas przyszła, lato tuż tuż, a więc coraz więcej osób uświadamia sobie, że pora zgubić zbędne kilogramy, bo już nie tak łatwo ukryć je za luźnym, zimowym swetrem… Kiedy przychodzi ładna pogoda, nie tylko ubrania zmieniamy, ale również coraz częściej na naszych stopach pojawia się lekkie i odkryte obuwie. Niestety nie każdy z nas tak chętnie wkłada na swoje stopy wygodne sandałki… Wiele osób boryka się z problemami i chorobami stóp, które niejednokrotnie powodują zniekształcenia, zgrubienia skóry lub nieestetyczny wygląd. Pojawia się więc kolejny argument, aby pozbyć się nadwagi, gdyż okazuje się, że nadwaga oraz problemy stóp są bardzo ze sobą powiązane!

Jedną z najefektywniejszych metod radzenia sobie z nadwagą jest zwiększenie aktywności fizycznej. IPFH (Institute for Preventive Foot Health) podkreśla jednak, że otyłość staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ powoduje nie tylko zagrażające życiu choroby metaboliczne, ale również zwiększa ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych stóp. Dolegliwości stóp zmniejszają możliwości podejmowania regularnej aktywności fizycznej, a co za tym idzie kontrola wagi staje się jeszcze trudniejsza.

Badania naukowe jednoznacznie mówią o tym, że istnieje silna zależność pomiędzy zwiększoną masą ciała a dolegliwościami stóp. W 2012 roku przeprowadzono ankietę dotyczącą stóp (the National Foot Health Assessment 2012), która wykazała, że aż 51% osób z nadwagę określa stan zdrowia swoich stóp jako „słaby” lub „zły”. Dla porównania jedynie 21% osób z BMI poniżej 25 zgłosiła takie problemy. Oczywiście nie jest to odosobniona ankieta pokazująca takie wyniki. Podobne rezultaty wykazało badanie American Orthopaedic Foot and Ankle Society, gdzie zauważono zależność pomiędzy osobami uskarżającymi się na bóle stóp i kostek oraz zwiększonym BMI. Jeden z autorów tej publikacji, dr Stuart Miller podkreśla, że niezmiernie istotnym jest uświadomienia społeczności, że otyłość jest nie tylko przyczyną zaburzeń metabolicznych, ale również głównym czynnikiem chorób układu szkieletowo-mięśniowego oraz w sposób szczególny wpływa na zdrowie kostek i stóp.

Niespecyficzny ból stóp to dolegliwość często dotykająca otyłe osoby. Niepokojących faktów dostarczają nam jednak badania przeprowadzone pośród dzieci. Nadwaga powodująca zmiany z strukturze stóp przyczynia się do tego, że dzieci mniej chętnie biorą udział z zajęciach sportowych. U dzieci często nie pojawiają się jeszcze bóle lub inne dolegliwości stóp, a jednak niechęć do aktywności fizycznej jest zauważalna ze względu na zmiany w kinetyce ruchów. U dzieci z nadwagą, które będą stroniły od aktywności fizycznej najprawdopodobniej rozwinie się otyłość, podwyższając jeszcze bardziej już zatrważające statystyki otyłości.

Patrząc na wszystkie powyższe fakty i konsekwencje zdrowotne, profilaktyka otyłości okazuje się niezmiernie ważna. Pamiętajmy, że otyłość to nie tylko problem z nadmiernymi kilogramami, to szereg zmian w organizmie, które doprowadzają do unieruchomienia oraz zagrażających życiu chorób. Widząc problemy z kontrolą wagi powinniśmy reagować od razu nie czekając na pojawienie się poważnych zmian metabolicznych i strukturalnych w naszym organizmie. Osoby z nadwagą powinny szczególnie zadbać o zdrowie stóp, aby nie zamykać sobie drogi do bardzo skutecznej metody redukcji wagi, jaką jest aktywność fizyczna.