Odkryj ukryty cukier

Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza, sacharoza – zło może mieć wiele imion. Pytanie czy dasz złapać się na chwyty marketingowe? Czy chcąc jeść zdrowo nie sięgasz przypadkiem za bombę cukrową? Czy wiesz jak rzeczywiście unikać cukru? Czy wiesz jak pomóc sobie w zwalczaniu słodkich zachcianek? Na te wszystkie pytania oraz wiele innych znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Miłego czytania!

Słodka owsianka, słodki jogurt w dwóch wydaniach

Uważasz, że owsianka z jogurtem jest zawsze bardzo zdrowym śniadaniem? Czas na szczerą prawdę – pora odwrócić opakowanie i przeczytać składniki. Musli z owocami suszonymi może się okazać cukrową bombą. W 100 g takiej owsianki bardzo często znajduje się aż 5 – 6 łyżeczek cukru! Zamiast niepotrzebnie zapełniać się zwykłym cukrem, zrób swoją własną mieszankę. Wybierz naturalne górskie płatki owsiane i dodaj do nich orzechy, rodzynki, suszoną żurawinę oraz swoje ulubione dodatki. Możesz również dosypać produkty przepełnione minerałami i antyoksydantami takie jak otręby owsiane, ekspandowany amarantus, nasiona chia czy też jagody goji. Zamień bombę cukrową na bombę zdrowej energii i witamin!

Ten sam fakt dotyczy jogurtów. Decydując się na jogurt owocowy musimy mieć świadomość, że najczęściej prawdziwe owoce stanowią 2%, a cały smak bierze się z dodawanego cukru i aromatów. A przecież tak łatwo kupić naturalny jogurt i dodać do niego świeże lub mrożone owoce. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się niechcianego cukru, ale również i wielu dodatków chemicznych, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Uważaj również na niskotłuszczowe jogurty naturalne! Czasami producenci dodają cukru do odtłuszczonego jogurtu, aby zmniejszyć kwaśny smak nabiału.

Omijaj szerokim łukiem słodkie napoje

Zarówno u dzieci jak i u dorosłych największym źródłem dodanego cukru są napoje. Prawie połowa dodanego cukru, który spożywany pochodzi z słodkich soków, napojów gazowanych, napojów energetyzujących i tak zwanych sport drinks. Napoje owocowe bardzo często posiadają ogromne ilości cukru i tylko aromaty owoców. Spójrz na skład napoju i zastanów się czy naprawdę chcesz wypić tak duże ilości cukru czy jednak wolisz się napić wody mineralnej lub zielonej herbaty.

Nie daj się złapać na chwyty marketingowe

Producenci żywności przeznaczają ogromne sumy pieniędzy na marketing, reklamę i badania określające potrzeby społeczności. Z tych badań wynika jasno, że ludzie zjedzą więcej danego produktu, jeżeli mają odczucie, że jest to zdrowa żywność. Pojawia się więc problem jedzenia zbyt dużych porcji. Jednak najpoważniejszym skutkiem jest fakt, że producenci żywności robią wszystko, abyśmy uwierzyli, że produkt nie mający nic wspólnego ze zdrowiem jest najzdrowszą opcją na świecie! Dlatego też w sklepowe półki przepełnione są nazwami typu light, fit, slim, diet i nieskończenie wiele podobnych określeń. Pamiętaj, to że batonik nazywa się fitness nie oznacza, że sprzyja on kontroli wagi! Lepiej zobacz skład takiego batonika i zdecyduj czy rzeczywiście jest to fitness opcja.

Szybkie spojrzenie na składniki

Mówiąc o patrzeniu na skład produktu, musimy wiedzieć czego się wystrzegać. Wszystkie składniki wymienione są w kolejności od najwyższej procentowej zawartości do najniższej. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli cukier występuje jako jeden z pierwszych składników, nie bierz danego produktu! Zwróć uwagę, że producent może nazwać cukier fruktozą, sacharozą, syropem glukozowo-fruktozowym lub innym syropem. Wystrzegaj się takich produktów jak ognia!

Dbaj o swoją wątrobę

Wątroba nie tylko usuwa toksyny z naszego organizmu. Jest to organ, który pełni wiele różnorakich funkcji, a jedną z nich jest wpływ na zachcianki i chęć podjadania. Zdrowa wątroba sprawuje kontrolę nad poziomem cukru we krwi. Im mniejsze wahania glukozy we krwi, tym rzadziej dopada nas niepowstrzymana ochota na słodycze. Oczyść więc swój organizm z toksyn, aby Twoja wątroba mogła w pełni pracować nad utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi. Nie obciążaj wątroby tłustymi i ciężkostrawnymi potrawami. Zadbaj o swoją wątrobę, a ona odwdzięczy Ci zapobieganiem chęci podjadania!

Zaprzyjaźnij się ze swoimi bakteriami jelitowymi

Flora bakteryjna znajdująca się w naszych jelitach ma zaskakująco duży wpływ na chęć podjadania. Odżywiając i wzmacniając bakterie probiotyczne ograniczasz swoje zachcianki pokarmowe. Bardzo dobrymi prebiotykami są między innymi kefiry i maślanki, szparagi, banany, czosnek oraz miód.

Jedz zdrowe tłuszcze

Już wiesz, że chcesz unikać dużych wahań glukozy we krwi. Dla przypomnienia zjedzenie wysokocukrowego produktu oznacza duży wzrost glukozy we krwi, co powoduje wzmożone wydzielanie insuliny, która w efekcie doprowadza do potężnego i nagłego spadku cukru we krwi. I wtedy pojawia się ciężka do powstrzymania chęć do sięgnięcia po coś słodkiego. Przerwij to samonapędzające się koło wybierając przekąskę pełną wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładem są naturalne orzechy, awokado czy też oliwki. Tłuszcze nie powodują wzrostu produkcji insuliny, a więc unikasz niepotrzebnych wahań glukozy we krwi!

Zastanów się dlaczego jesz

Jedzenie ulubionego czekoladowego ciasteczka powinno sprawiać nam przyjemność. Jednak jeżeli jemy to ciasteczko w momencie utraty kontroli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjemy za dużo tych przysmaków. Przejadanie się słodyczami zazwyczaj pojawia się z dwóch powodów: potrzeba odstresowania się lub problemy emocjonalne. W takich sytuacjach słodkości nie są jedynym rozwiązaniem. Znając i rozumiejąc przyczynę sięgania po słodkości, pomaga znaleźć alternatywę pustych kalorii w postaci zdrowszych przekąsek, treningu podczas którego możesz wyzwolić swoje emocje, odprężającego i relaksującego spaceru w parku czy też rozmowy z przyjaciółmi.

Codziennie doładuj się serotoniną

Zachwiania hormonalne mogą przyczyniać się do częstych zachcianek. Serotonina ma ogromny wpływ na nasz nastrój, emocje, pamięć, apetyt, zachcianki na słodycze, pewność siebie, jakość snu oraz wiele innych. Jeżeli jesteśmy smutni i przygnębieni instynktownie poszukujemy czegoś słodkiego, ponieważ cukier stymuluje produkcję serotoniny. Ciągły stres, zbyt duża ilość obowiązków również powoduje obniżenie poziomu serotoniny. Trudno jest wyeliminować stres i problemy. Można jednak zadbać o odpowiednią dawkę serotoniny każdego dnia. Zamiast czekoladowych cukierków sięgnij po nasiona chia, słynące z bogactwa tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny.  Jednak niezastąpionym sposobem na wysoki poziom serotoniny jest aktywność fizyczna. Trening jest doskonałym wyzwalaczem dobrego nastroju!