Czy spotkaliście się już z pojęciem zablokowanego stawu krzyżowo- biodrowego? A właściwie… co to jest staw krzyżowo-biodrowy i w którym miejscu się znajduje? Jak dochodzi do zablokowania i co najważniejsze – jak sobie z tym poradzić?
Najprościej mówiąc staw krzyżowo biodrowy to połączenie kości krzyżowej z kością biodrową. Jest poruszany biernie przez ruch kręgosłupa i talerzy biodrowych. Ruch ten jest niewielki. Zadaniem stawu jest amortyzacja wszelkich wstrząsów powstających podczas chodu czy podskoków, aby siła jaka wtedy powstaje nie była przenoszona bezpośrednio na kręgosłup bądź narządy jamy brzusznej. Staw krzyżowo- biodrowy jest stabilizowany przez liczne więzadła, do których zaliczamy: więzadła krzyżowo-biodrowe, biodrowo-lędźwiowe, krzyżowo-guzowe oraz krzyżowo-kolcowe.
Jak zatem dochodzi do zablokowania stawu?
Najczęściej przez nieprawidłową biomechanikę obręczy biodrowej, dysbalans mięśniowy, nieprawidłową postawę, przeciążenia (szczególnie przy faworyzowaniu jednej strony ciała).
Jak rozpoznać czy masz problem z zablokowaniem stawu krzyżowo- biodrowego?
Najczęściej ból pojawia się po jednej stronie ciała w okolicy dolnej części lędźwi, parę centymetrów od kręgosłupa (w okolicy kolca biodrowego tylnego górnego). Pojawia się podczas skłonu w jedną stronę, skrętu, zgięcia. Lecz nie jest to regułą. Może boleć podczas obciążenia, czyli chodu, stania na jednej nodze. Czasami daje objaw promieniowania wzdłuż wewnętrznej strony uda.
Jak sobie z tym radzić?
Najlepiej pójść do fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią manualną i odblokuje staw. Dodatkowo pokaże kilka ćwiczeń, aby usprawnić jego ruchomość. Zazwyczaj po działaniu terapią manualną ból odpuszcza od razu albo po jednym/ dwóch dniach.