TOS, czyli Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej

TOS, czyli Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej
Czy zdarza Ci się odczuwać drętwienie, osłabienie lub ból ręki? Zauważasz, że Twoja ręka zmienia kolor na kredowobiały lub sinoniebieski? Staje się chłodna albo obrzęknięta?

Te specyficzne objawy mogą wskazywać na Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej, z ang. Thoracic Outlet Syndrome (TOS). Dochodzi do tego wskutek ucisku na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową lub żyłę podobojczykową. Ucisk mogą dawać takie struktury jak: mięśnie pochyłe szyi, mięsień podobojczykowy, tzw. żebro szyjne czy mięsień piersiowy mniejszy.
Narażone na powstanie TOS są osoby, które wielokrotnie powtarzają niektóre ruchy z wykorzystaniem nadmiernej siły kończyn górnych, a jednocześnie z nieprawidłową postawą ciała, a w konsekwencji obniżeniem obręczy barkowej i przerostem jej  mięśni. Są to na przykład kulturyści, pływacy, górnicy, osoby po urazach oraz osoby z wrodzonymi wadami układu ruchu (występowanie żebra szyjnego).

Prawidłowa diagnostyka TOS-u to podstawa ze względu na to, że powyższe dolegliwości mogą być również wywołane wieloma innymi czynnikami, np. przepukliną krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym lub zakrzepicą żył głębokich. Warto zatem udać się do doświadczonego lekarza lub fizjoterapeuty, który postawi prawidłową diagnozę i zleci odpowiednie leczenie, ponieważ powyższych objawów nie wolno bagatelizować.