Pierwsza wizyta w gabinecie terapeutycznym jest bardzo ważnym spotkaniem i warto się do niej dobrze przygotować, aby przebiegła sprawnie i bezstresowo. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek i informacji, które Tobie w tym pomogą.
Musisz wiedzieć ,że podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza obszerny wywiad na podstawie którego zbiera informacje o problemie/dolegliwości z którą przyszliście. Zadaje wiele pytań, które mają na celu postawienie wstępnej diagnozy. W dalszej części wizyty przeprowadza ocenę sylwetki, badanie manualne danego obszaru ciała oraz wykonuje niezbędne testy które będą potwierdzeniem jego diagnozy. Ostatnią częścią pierwszej wizyty, jeśli czas na to pozwoli, jest wstępna terapia, podczas której terapeuta stosuje techniki mające na celu zmniejszenie objawów bólowych/ polepszenie stanu pacjenta zgodnie z postawioną diagnozą. Dopiero na kolejnej wizycie zaczyna się docelowe leczenie.
Na wizytę zabierz ze sobą strój sportowy – nie każdy czuję się komfortowo będąc tylko w bieliźnie podczas badania, a jest to często konieczne, jeśli pacjent przyjdzie w jeansach lub sukience na badanie stawu biodrowego czy odcinka lędźwiowego.
Jeśli posiadasz badania diagnostyczne dotyczące problemu takie jak RTG, MRI czy USG zabierz je ze sobą. To może pomóc w rozwiązani twojego problem. Pamiętaj, że dla większości terapeutów najbardziej wartościowe będą obrazy/płyty DVD z obrazami, a nie same opisy badania.
Jeśli to możliwe przed wizytą u terapeuty nie bierz leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, które najczęściej zmieniają obraz twojego problemu i nierzadko uniemożliwiają odtworzenie objawów lub ich redukcji podczas przeprowadzania testów klinicznych. Może to spowodować, że na kolejnej wizycie będzie trzeba powtarzać testy i od początku diagnozować problem.
Dla osób, które obawiają się pierwszej wizyty i bardzo się nią stresują polecamy spisanie na kartkę najważniejszych informacji (spostrzeżeń dotyczących danego problemu). Nierzadko takie osoby zapominają powiedzieć o istotnych rzeczach podczas wizyty.
Na pierwszą wizytę, jak i na każdą kolejna warto przyjść punktualnie. Każda minuta spóźnienia może skutkować tym, że wywiad będzie niepełny, badanie manualne skrócone, terapeuta będzie musiał się spieszyć i może postawić złą diagnozę. Nie zawsze będzie możliwość przedłużenia wizyty, bo na kolejną godzinę może czekać już inny pacjent. Bądź punktualny i nie trać swojego cennego czasu.
Na jednej wizycie skupcie się na najważniejszym problemie, z którym się borykacie. Terapeuta nie jest w stanie sprawdzić wszystkiego w krótkim czasie, więc na jednej wizycie warto skupić się na jednym temacie, chyba że problem jest mały i terapeuta stwierdzi, że jest jeszcze szansa na sprawdzenie dodatkowego problemu.
Mamy nadzieje, że te wskazówki pozwolą Tobie w tym, aby wizyta u fizjoterapeuty przebiegła sprawnie, a problem zostanie szybko rozwiązany.