Terapia manualna

Terapia manualna jest formą terapii patrzącą na człowieka i jego problem związany z dysfunkcją narządu ruchu jak na całość. Nasz fizjoterapeuta nie zajmuje się tylko konkretnym schorzeniem, na które cierpisz, ale również próbuje dotrzeć do przyczyny powstawanie schorzenia poprzez ocenę postawy, całego aparatu ruchu oraz wpływu emocjonalności na dolegliwości bólowe.

W terapii manualnej oprócz leczenia technikami manualnymi dużą rolę odgrywa edukacja i wspólne odnalezienie nawyków, które często są przyczyną złej postawy (np. siedzenie ze zgarbionymi plecami, chodzenie na palcach, napinanie mięśni karku, podciąganie ramion w stronę uszu, zaciskanie zębów). W procesie leczenia bardzo istotne jest Twoje poznanie własnego ciała oraz zachowanie samoświadomości co do wzorców reagowania na stres i czynniki wywołujące niewłaściwą postawę.

Podczas terapii manualnej zajmujemy się pacjentami, u których główną przyczyną dolegliwości są zaburzenia czynności określonych narządów lub aparatu ruchu, na których leczenie farmakologiczne nie skutkuje lub w badaniach obrazowych ciężko znaleźć przyczynę bólu i postawić konkretną diagnozę.

Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa czy ograniczenia w ruchu są niezwykle uciążliwe. Ich przyczyn może być naprawdę wiele. Najczęściej upatruje się ich, chociażby w trybie życia – siedząca praca, mało ruchu i dyskomfort gotowy. Stosowane przez osoby borykające się z takim bólem metody zaradcze, takie jak inwestycja w dobrej jakości fotele biurowe na niewiele się zdają. W takich sytuacjach cierpienie związane z bólem i ograniczeniem swobodnym poruszaniu się skutecznie może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Taki stan rzeczy nie musi jednak trwać w nieskończoność. Ratunkiem na problemy z kręgosłupem może być na przykład chiropraktyk w Szczecinie. Jego usługi oferujemy właśnie my.

Chiropraktyka – czym jest?

Pandemia oraz przejście wielu firm i instytucji na pracę w trybie zdalnym to jeden z powodów tak dużej liczy osób z problemami z kręgosłupem. To dlatego tak bardzo w ostatnim czasie stała się popularna chiropraktyka. Czym ona jest? To nic innego jak jedna z metod terapii manualnej, dziedzina jest zaliczana do kręgarstwa. Co ciekawe jej techniki i metody leczenia bólów kręgosłupa wypracowane zostały już w starożytności! Wszelkiego typu zabiegi w ramach chiropraktyki leczą nie tylko problemy z kręgosłupem, ale i wiele innych dolegliwości. Oprócz bólów pleców, barków czy karku lub ramion, ta dziedzina kręgarstwa może przynosić ulgę także w migrenowych bólach głowy czy mdłościach.

Założenia terapii manualnej

Te są bardzo proste – chiropraktycy już w starożytności zauważyli, że kręgi, które uciskają na poszczególne nerwy w naszym ciele, mogą doprowadzać do różnego typu dolegliwości bólowych, czy ograniczeń ruchowych. Teoretycznym założeniem terapii manualnej jest więc wedle tego przekonanie o tym, że zdrowie naszego organizmu wynika ze swobodnego przepływu tak zwanych impulsów przez nasz układ nerwowy. Innymi słowy – manipulacja kręgami w odpowiedni sposób może uleczyć wiele dolegliwości, które powodują dyskomfort i obniżenie poziomu życia.

Poznaj swoje ciało!

Sama terapia manualna nie pomoże Ci odzyskać pełnej sprawności oraz komfortu. Główną przyczyną bólu kręgosłupa, barków, karku czy ramion zazwyczaj jest nieodpowiednia postawa na przykład podczas pracy przy komputerze, snu czy siedzenia przed telewizorem. Aby wyeliminować złe nawyki, konieczna jest szczegółowa i rzetelna rozmowa z chiropraktykiem, który pomoże Ci poznać Twoje ciało, a także zlokalizuje problem. Poprawa Twojej postawy w połączeniu z technikami manualnymi specjalisty z pewnością przyniosą wspaniałe efekty.

Jak wygląda terapia manualna?

Warto wiedzieć, że chiropraktyczne techniki są metodami leczniczymi oraz diagnostycznymi. Mają one na celu przede wszystkim rozpoznanie Twojego problemu związanego z bólem w układzie szkieletowo-mięśniowym oraz wyeliminowanie go. Każda wizyta u chiropraktyka rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego – podczas niego specjalista musi dowiedzieć się o Twoim problemie oraz okolicznościach jego występowania. Kolejny etap to badanie ruchomości stawów, mięśni oraz ścięgien. Na końcu czekają Cię specjalne testy diagnostyczne – na przykład zdjęcia rentgenowskie czy badania rezonansem magnetycznym. Później chiropraktyk znając już Twój problem, dobierze odpowiednie metody leczenia go.

Wskazania do terapii manualnej

Są nimi oczywiście wszelkie schorzenia oraz dolegliwości związane z uciskaniem kręgów na nerwy. Do najpopularniejszych należą bóle mięśni, wady postawy, migreny oraz zawroty głowy, zablokowane czynności stawów, dyskopatia czy rwa kulszowa. Chiropraktyka może być także ratunkiem na bóle pojawiające się po różnego typu urazach i kontuzjach.

Kto nie może korzystać z terapii manualnej?

Warto mieć na uwadze to, że każde schorzenie i każdy przypadek jest inny. Warto więc wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistą. W przypadku chiropraktyki przeciwwskazania są przez osoby zajmujące się nią dzielone na te względne oraz te bezwzględne. Pierwsza grupa odnosi się do schorzeń, w przypadku których nie zawsze techniki manualne mogą być zabronione. Są to na przykład stany zapalne, hipomobilność czy osteoporoza bądź przepuklina jądra miażdżystego. Druga grupa, czyli przeciwwskazania bezwzględne całkowicie wykluczają udział w terapii manualnej. W tym przypadku są to: nowotwory, zaburzenia psychiczne, kręgozmyk czy złamania.

Pozwól sobie pomóc i przyjdź na indywidualna terapię manualną w Just Health, która pozwala zrozumieć chorobę, wzmacnia organizm, zwalcza ból, zapobiega rozwojowi zmian patologicznych i pomaga osiągnąć dobrą formę psychiczną i fizyczną!