Dieta w chorobie dietozależnej ma za zadanie dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, aby zapewnić walkę z chorobę, prawidłową regenerację organizmu oraz poprawić Twoje parametry wyników medycznych.
Oczywiście pozostaje pytanie „co to jest choroba dietozależna?”. Sposób odżywiania jest niezmiernie istotny w chorobach takich jak:
- nadciśnienie oraz choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zawał serca, udar mózgu i inne);
- zaburzenia metabolizmu lipidów (m.in. wysoki cholesterol całkowity, wysoki poziom trójglicerydów);
- insulinooporność, cukrzyca, ostre zapalenie trzustki i inne chorób trzustki;
- refluks, zespół jelita drażliwego (IBS), zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), przewlekłe nieswoiste zapalenia jelit i inne choroby układu pokarmowego;
- zaburzenia funkcjonowania tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto);
- nowotwory (w szczególności raka piersi, endometrium i jelita grubego);
- wszelkie chorób autoimmunologicznych;
- dna moczanowa, kamica nerkowa i inne choroby nerek;
- stłuszczenie wątroby, zapalenie woreczka żółciowego i kamica żółciowa;
- zespół policystycznych jajników (PCOS), niepłodności;
- bulimia, anoreksja, neofobia żywieniowa i inne zaburzenia odżywiania;
- wiele innych chorób, a jest ich tak dużo, że ciężko byłoby je tutaj wszystkie wymienić, więc nawet nie będę starać się tego zrobić.
Łukasz (34 lat) zgłosił się do mnie z wagą 110 kg przy wzroście 180 cm (BMI 33,9). Cztery lata temu Łukasz uległ wypadkowi i jego kręgosłup został poważnie uszkodzony, co spowodowało długotrwałe unieruchomienie. Wtedy zaczęły się duże problemy z wagą… Dodatkowo bóle kręgosłupa niejednokrotnie uniemożliwiały normalne funkcjonowanie.
Aktywność fizyczna: Łukasz ma siedzącą pracę i nie podejmował żadnej regularnej aktywności fizycznej
Podjęte działania: dieta na poziomie 1747 kcal, 5 dni w tygodniu nordic walking trwający godzinę.
Proces: po 2 tygodniach redukcja 5,3 kg, po miesiącu łączna redukcja 10,4 kg, po dwóch miesiącach 16 kg, po trzech miesiącach 18,6 kg, po sześciu miesiącach 24,5 kg. Działamy dalej!
Dotychczasowy efekt: redukcja 24,5 kg masy ciała do wagi 85,4 kg, spadek tkanki tłuszczowej o 7,9% (z 32,4% do 24,5%), dzięki redukcji 14,7 kg tkanki tłuszczowej, redukcja okołonarządowej tkanki tłuszczowej o 6 jednostek, poprawa nawodnienia o 5,2%, a co najważniejsze Łukasz jest regularnie aktywny i czuje się jak nowonarodzony, gdyż przestał mu dokuczać kręgosłup!