Od czego zacząć naukę pływania?

Swobodne poruszanie się w wodzie to umiejętność, którą można zdobyć już we wczesnych latach życia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na takie lekcje uczęszczały również osoby dorosłe (które zazwyczaj mają ogromną świadomość dobrodziejstw płynących z ćwiczeń w wodzie). Chcesz wiedzieć, od czego zacząć naukę pływania, aby Twoja pociecha nie miała problemu z przystosowaniem się do lekcji? A może zastanawiasz się nad uczęszczaniem na zajęcia jako dorosła osoba? Niezależnie od Twojej sytuacji, przeczytaj przygotowany przez nas artykuł, a na pewno znajdziesz w nim przydatne informacje na interesujący Cię temat.

 

Jak przygotować dziecko do nauki pływania – praktyczne wskazówki

Umiejętność tą warto zacząć rozwijać już od wczesnego etapu życia. Dzięki niej można nie tylko zmniejszyć ryzyko utonięcia, ale też zyskać możliwość aktywnego spędzania czasu, rozwoju hobby czy nawet rehabilitacji po przebytych urazach. Warto mieć na uwadze fakt, że przebywanie w wodzie odciąża stawy, więc ta forma aktywności fizycznej jest chętnie wybierana przez osoby zmagające się z pewnymi dolegliwościami bólowymi, a także chcące pozbyć się zbędnych kilogramów bez dużego ryzyka kontuzji.

Naukę pływania warto zacząć w dzieciństwie. Pierwszym krokiem powinno być oswojenie z wodą, które może mieć miejsce nawet podczas kąpieli. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z szybkiego mycia na rzecz zabaw w wannie z wykorzystaniem gumowych i plastikowych zabawek, baniek mydlanych lub innych gadżetów zaprojektowanych specjalnie do harców w wodzie. Moczenie twarzy, spłukiwanie włosów i inne czynności świetnie sprawdzą się do przyzwyczajania malucha do nowego środowiska i mogą ułatwić przygotowanie do nauki pływania.

W miarę możliwości można też zacząć oswajać dziecko w miesiącach letnich w dmuchanym basenie rozstawionym w ogrodzie lub na tarasie. Wówczas pociecha będzie mogła do woli chlapać wodą i z pewnością szybko poczuje się swobodnie.

Wskazówki na początek przygody z pływaniem

Oswajając dziecko z wodą, trzeba bezwzględnie czuwać nad jego bezpieczeństwem. Nawet jeśli wanna czy basen nie jest głęboka, a pociecha umie już samodzielnie siedzieć i się bawić, nie należy spuszczać jej z oczu, gdyż może to przynieść opłakane skutki.

Uważa się, że najlepszy wiek, aby zacząć naukę pływania to około 5 lat. Jedną z pierwszych istotnych czynności jest ćwiczenie prawidłowego oddechu podczas zanurzania twarzy. Należy upewnić się, że dziecko ma wypracowany ten nawyk i będzie wiedziało, jak zachować się podczas przebywania pod powierzchnią. Podczas pierwszych wizyt na basenie zaleca się, by ćwiczyć w płytkiej części zbiornika i trenować proste ruchy. Początek nauki pływania to dobry moment na wpojenie podstawowych zachowań, których należy przestrzegać w tego rodzaju obiektach, by zachować bezpieczeństwo i higienę.

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych istotną kwestią jest odpowiednio dobrany strój kąpielowy. Ważne, by kostium zapewniał swobodę ruchów i wygodę nawet podczas intensywnych aktywności oraz zakrywał niezbędne partie ciała, a przy tym nie zsuwał się ani nie uciskał. Naukę pływania warto też zacząć z odpowiednimi akcesoriami, takimi jak czepek basenowy czy specjalne okularki, które ochronią oczy przed kontaktem z chlorowaną wodą.

O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając naukę pływania?

Jeśli przygotowujemy dziecko do nauki pływania, należy zadbać o wsparcie psychiczne i jego dobre samopoczucie. Nie należy wywierać presji ani oczekiwać zbyt szybkich postępów, gdyż można w tej sposób zrazić malucha do dalszego uczęszczania na zajęcia.

W przypadku osób dorosłych liczy się odpowiednie nastawienie. Jeżeli przebywanie w wodzie budzi w nas niepewność lub nawet niepokój, warto zweryfikować swoje podejście i stopniowo oswajać się z takim środowiskiem, by przełamać swoje obawy.

Warto zacząć naukę pływania od zajęć z instruktorem. Z takich lekcji bardzo chętnie korzystają rodzice dzieci, ale istnieją także kursy dla osób dorosłych. Nasz doświadczony nauczyciel udzieli niezbędnego wsparcia, co w połączeniu z odpowiednim podejściem i stopniowym wdrażaniem nowych technik przynosi bardzo zadowalające efekty.

Osoby, które chcą zacząć naukę pływania, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Just Health. W zakres naszych usług wchodzą treningi na basenie przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych – zachęcamy do sprawdzenia szczegółów! Zaufajcie nam, że spotkanie z naszym trenerem, Dawidem jeszcze bardziej rozpali w Was chęć regularnego pływania na basenie.