Jaki chleb jeść na diecie redukcyjnej?

Wiele osób rozpoczyna dzień od jednego z najprostszych i najszybszych w przygotowaniu śniadań, czyli kanapek. Są równie chętnie wybierane na lunch, a czasem również na kolację. Wątpliwości budzi jednak kaloryczność pieczywa, dlatego warto wiedzieć, jaki chleb na diecie redukcyjnej będzie odpowiednim uzupełnieniem jadłospisu. Obecnie istnieje bowiem wiele rodzajów pieczywa różniących się składem i właściwościami. Dzięki temu można je dobrać do własnych upodobań, zaleceń dietetyka oraz rodzaju diety – odchudzającej, mającej na celu zwiększenie masy mięśniowej lub poprawę stanu zdrowia. Zapraszam Cię do zapoznania się z informacjami na temat możliwości spożywania chleba w przypadku stosowania specjalnego jadłospisu.

Czy chleb może być elementem codziennej diety?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że chleb, podobnie jak ziemniaki, nie powinien figurować w jadłospisie osób na diecie redukcyjnej. Jest to jednak mit – jak najbardziej można go jeść, choć warto zorientować się najpierw, jaki rodzaj będzie najlepszy.

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na zastosowany do wypieku rodzaj mąki. Sprawdź najpierw z jakiego zboża jest zrobiony wybrany przez Ciebie chleb. Warto wiedzieć, że konkretny typ mąki oznacza stopień oczyszczenia produktu, zatem im wyższy numer znajduje się na etykiecie, tym mniej oczyszczona jest mąka. Oznacza to jednocześnie, że zawiera więcej minerałów, które nie zostały z niej usunięte podczas przetwarzania. Postaraj się wybrać chleb z mąki o typie > 1200. Należy sprawdzić także skład produktu – chleb powinien cechować się minimalistyczną recepturą złożoną z około czterech głównych komponentów plus ewentualnie dodatek różnych ziaren i nasion. Powinna się w nim znajdować mąka, sól, woda i zakwas lub drożdże. Konserwanty, barwniki czy sztuczne aromaty to zbędne dodatki, które warto wykluczyć z codziennej diety.

Rodzaje chleba – który będzie najlepszy na diecie redukcyjnej?

Przyjrzyjmy się teraz najczęściej spotykanym rodzajom pieczywa, które można znaleźć w wielu sklepach spożywczych bądź piekarniach. Na półkach dostępny jest chleb:

  • pszenny – najczęściej spotykany rodzaj pieczywa, produkowany z mąki typu 500 – 850; nie zawiera wiele błonnika i minerałów, więc nie powinien pojawiać się w codziennej diecie redukcyjnej,
  • żytni – charakteryzuje się gęstszą strukturą i ciemniejszym kolorem, a także specyficznym smakiem; zawiera więcej błonnika pokarmowego i minerałów w porównaniu z chlebem pszennym,
  • razowy – powstaje z nieoczyszczonej mąki, znanej także pod nazwą “pełnoziarnista”; może to być chleb pszenny razowy lub żytni razowy,
  • bezglutenowy – może powstawać z różnych gatunków mąki bez glutenu np. gryczanej, kukurydzianej, ryżowej. Zazwyczaj jest mocno oczyszczony i o niskiej zawartości błonnika Jeśli jednak ze względów zdrowotnych musisz wyeliminować gluten a jednocześnie chcesz cieszyć się wartościowym i odżywczym pieczywem, mogę podpowiedzieć Ci, które pieczywo wybrać.
  • chrupie pieczywo – często stanowi alternatywę dla tradycyjnego chleba w kromkach lub bochenkach; jest lekkie i cechuje się niską kalorycznością.

Wymienione wyżej rodzaje chleba różnią się liczbą kalorii, zawartością błonnika i innych istotnych składników odżywczych. Dlatego warto uważnie analizować skład oraz pozostałe parametry, by wybrać pieczywo odpowiednie do założeń diety, ale też własnych preferencji.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając chleb?

O ile nie wypiekamy pieczywa samodzielnie, znalezienie bochenków z minimalistycznym składem może być trudnym zadaniem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie dodatki do chleba są negatywne. Jak najbardziej możemy spożywać produkty wzbogacone nasionami, pestkami słonecznika czy dyni bądź innymi składnikami typu owoce goji.

Należy jednak unikać produktów barwionych karmelem i zawierających spulchniacze, wzmacniacze smaku oraz konserwanty.

W jaki sposób włączyć chleb do codziennej diety?

Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj pieczywa, powinniśmy też wiedzieć, jakie dodatki można do niego dobrać. Gruba warstwa masła, tłusta wędlina czy żółty ser nie tylko znacznie podniesie kaloryczność kanapek, ale również może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Nie oznacza to jednak, że będąc na diecie redukcyjnej, jesteśmy skazani na suche kromki z warzywami. Możesz bowiem zamienić masło na oliwę z oliwek czy awokado lub posmarować chleb pastą warzywną lub naturalnym serkiem. Możesz dodać pieczeń drobiową, jajko lub twarożek, no i oczywiście nie zapomnij o dodatku warzyw. Dzięki temu zyskamy sycący, a przy tym pożywny posiłek dostarczający różnych składników odżywczych. Stanowi to dobrą propozycję na szybkie śniadanie lub prostą kolację.

 

Chleb na diecie redukcyjnej nie musi być wykluczony z jadłospisu. Trzeba jednak uważnie przeanalizować skład i kaloryczność wybranego pieczywa, by wybrać odpowiedni rodzaj. Warto skorzystać z usług dietetyka, który doradzi w doborze odpowiedniego wariantu i pomoże w zaplanowaniu jadłospisu dostosowanego do indywidualnych potrzeb.