Czy można jeść ziemniaki na diecie redukcyjnej?

Osoby zmieniające swój sposób żywienia często mają wątpliwości dotyczące tego, jakie produkty mogą spożywać. Częstym pytaniem jest: czy można jeść ziemniaki na diecie? Wbrew powszechnej opinii ziemniaki wcale nie są wysokokaloryczne. Nic nie powinno zatem stać na przeszkodzie, by włączyć je do codziennego jadłospisu. Ich zaletą jest bowiem możliwość przygotowania na wiele sposobów – nadają się do gotowania, pieczenia i smażenia. Przyjrzyjmy się więc bliżej informacjom na temat tych znanych i powszechnie lubianych bulw.

Spożywanie ziemniaków, a dieta odchudzająca

Z tabeli kalorycznej można przeczytać, że 100 g ziemniaków zawiera około 70 kalorii. Mowa tu oczywiście o ugotowanych ziemniakach, bez żadnych dodatków. Mity dotyczące wysokiej kaloryczności często są związane z dodatkami, takimi jak masło, śmietana, okrasa z cebulką czy tłusty sos. Najlepszym rozwiązaniem dla osób na diecie redukcyjnej jest więc zatem wybór samych gotowanych warzyw – do podniesienia walorów smakowych można wówczas wykorzystać świeże zioła np. koperek, szczypiorek, rozmaryn lub natkę pietruszki. W przypadku przyrządzania puree można zastąpić śmietanę, masło czy majonez alternatywą w postaci gęstego jogurtu naturalnego.
Ziemniaki to idealny dodatek do wielu posiłków – w tym potraw z ryb, mięsa i nie tylko. Można traktować je jako uzupełnienie codziennego jadłospisu. Najlepszym wyborem jest gotowanie tych bulw, ponieważ smażenie może zwiększać ich kaloryczność. Można też zdecydować się na pieczenie, choć wówczas trzeba zwrócić uwagę na dodatek oleju.

Skąd wziął się mit o kaloryczności ziemniaków?

Wiele osób uważa, że nie można jeść ziemniaków, będąc na diecie – jak widać, jest to jednak mit. Można je spożywać bez obaw, pod warunkiem że nie dodamy do nich dodatków pełnych tłuszczy zwierzęcych. Powodem panującego przekonania związanego z kalorycznością tych ziemniaków jest także fakt, że kojarzą się one z frytkami i chipsami. Przekąski te smażone są w głębokim oleju, przez co są bardzo tuczące. Ponadto w wielu przypadkach cechują się wysokim stopniem przetworzenia. Mimo że są kuszące, lepiej jest unikać włączania ich do codziennego jadłospisu.
Jeśli jednak zdecydujesz się na ziemniaki gotowane lub pieczone podawane z minimalnymi dodatkami, mogą się one sprawdzić jako istotny element diety. Są bowiem bardzo sycące – mają wyjątkowo wysoki indeks sytości, który wynosi aż 323%. Dla porównania kasza jęczmienna może się pochwalić indeksem 203%, brązowy makaron 188%, chleb pełnoziarnisty 154%, a brązowy ryż 132%. Ponadto ziemniaki doskonale komponują się z różnymi ziołami oraz innymi przyprawami. Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni sposób przyrządzenia np. na parze lub w mundurkach, a ziemniaki staną się wręcz świetnym rozwiązaniem na diecie odchudzającej. Pilnuj przy tym, żeby ich nie rozgotować, ponieważ mogą wówczas stracić dużo wartości odżywczych.

Zastanawiasz się jak jeść ziemniaki na diecie redukcyjnej?

Bulwy te możesz traktować jako dodatek uzupełniający do lekkiego posiłku np. mięsa przyrządzonego na parze i zestawu świeżych surówek. Pasują też do ryb i wielu innych potraw – zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Ziemniaki na diecie zdrowego żywienia można również przyrządzać jako samodzielną przekąskę – pod tym względem wartym uwagi rozwiązaniem jest upieczenie ich z dodatkiem przypraw oraz serwowanie z sosem z jogurtu naturalnego z ziołami. Włączając je do diety, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie – można je obierać, choć lepszym wyborem jest przyrządzenie ich w mundurkach. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozbycie się skórki, warto usunąć możliwie jak najcieńszą warstwę.

Zastanawiasz się, czy możesz jeść ziemniaki na diecie keto?

Tu możesz się niestety rozczarować – choć są niskokaloryczne, zawierają sporo węglowodanów, więc nie powinno się ich włączać do ketogenicznego jadłospisu. Lepszym wyborem będą wówczas inne warzywa: seler naciowy, kalafior, cukinia czy papryka. Z drugiej strony warto zadać sobie pytanie czy dieta, która eliminuje pełnowartościowe produkty bez żadnego wskazania medycznego, będzie dla nas zdrowa. Dieta eliminacyjna (jaką jest między innymi dieta ketogeniczna) może być stosowana jedynie przez jakiś czas, gdyż przy długim stosowaniu powoduje poważne niedobory mikroelementów. Zamiast chwytać się krótkoterminowych rozwiązań, zdecydowanie lepiej jest od samego początku wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych, które będą mogły pozostać z nami przez bardzo długi czas, a nawet do końca życia.

Czy muszę rezygnować z jedzenia ziemniaków na diecie redukcyjnej?

Jeśli nurtuje Cię to pytanie, nie musisz się martwić – można jeść ziemniaki na diecie odchudzającej. Wystarczy zadbać o ich odpowiednie przyrządzenie i właściwy sposób serwowania. Nie dodawaj do warzyw masła, śmietany, okrasy czy tłustych sosów – postaw na przyprawy lub świeże zioła. W efekcie zyskasz niskokaloryczny i sycący dodatek idealny do różnych potraw.
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wprowadzić ziemniaki do codziennej diety możesz skorzystać z usług dietetyka, który podczas konsultacji zaproponuje Ci jadłospis uwzględniający te bulwy. Dzięki temu przekonasz się, w jaki sposób możesz je włączyć do posiłków bez obaw o zaburzenie bilansu kalorycznego.