Czy są tu jakieś morsy?

Mamy środek jesieni, a więc do życia budzą się morsy! Woda osiąga wspaniałą niską temperaturę i w końcu można do niej wejść! Brrr! Idealnie! Każdy mors wie, że woda wpływa prozdrowotnie na nasz organizm. A czy Ty chcesz się dowiedzieć jakie korzyści przynosi kąpiel w zimnej wodzie zwana potocznie morsowaniem?

Morsowanie – najtańsza forma rekreacji prozdrowotnej. Nie wymaga wkładu finansowego (myślę, że rękawiczki, czapkę czy obuwie ma każdy z nas), nie wymaga poświęcenia dużo czasu (do wody wchodzisz tylko na chwilę, a przed i po wyjściu z wody robisz rozgrzewkę), a do tego przynosi dużo korzyści zdrowotnych. Czy mogłoby być lepiej?

Leczenie zimnem sięga już czasów starożytnych, a więc jest jedną z najstarszych metod leczenia. Sam Hipokrates zalecał zimną kąpiel w celu zmniejszenia obrzęków, krwawień czy bólu.

Na wstępie dodam, że nie każdy może morować 🙁 Z morsowania powinny zrezygnować osoby:

  • z padaczką
  • z niewydolnością krążeniowo-oddechową
  • z chorobą mózgu
  • z chorobą serca
  • z niedoczynnością tarczycy
  • z chorobą miażdżycową
To jakie to korzyści, o których tak piszę?

Po pierwsze! Morsowanie stymuluje układ odpornościowy (immunologiczny), powodują wzrost limfocytów i monocytów. Po drugie! Ponieważ działa korzystnie na stres oksydacyjny wydłuża naszą młodość. Po trzecie! Usprawnia nasze procesy termogenezy – stajemy się bardziej odporni na zmieniającą się w otoczeniu temperaturę. Żadne mrozy nam nie straszne. Po czwarte! Ma efekt przeciwbólowy, poprawia nastrój- wzrost produkcji endorfin, oraz znosi uczucie zmęczenia, a także poprawia pamięć.

Kiedy regularnie hartujemy nasz organizm, budujemy swoistą linię obrony. Stajemy się bardziej odporni na zakażenia wirusami czy innymi patogenami. Ponadto zwiększamy swoją wydolność jak i również przyspieszamy regenerację organizmu.

Podsumowując! Dlaczego warto morsować? 

* Morsy mają więcej energii i wykazują pozytywne podejście do życia
* Lepiej tolerują zimno 
* Hartują organizm i wzmacniają obronę antyoksydacyjną organizmu
Jak zacząć przygodę z morsowaniem?

Jeżeli chciałbyś zostać morsem, zacznij najpierw od zimnych pryszniców, aby dostosować swój organizm do zmieniającej się temperatury. Kiedy już zdecydujesz się na kąpiel w jeziorze, przed wejściem do wody koniecznie musisz się rozgrzać, po czym rozbierz się i wejdź do wody. Na początku możesz zanurzyć się na ok. 30 s. Przy kolejnych kąpielach staraj się wydłużyć czas. Po kąpieli wysusz się i wykonaj kilka ćwiczeń rozgrzewających bądź energiczny masaż kończyn.  Ubierz się i wypij gorącą herbatę lub inny rozgrzewający napój.

Czy zdołałeś się już przekonać, aby w weekend pomorsować?