Wdowi garb – co to takiego?

Pierwsze skojarzenie z tym sformułowaniem? Kobieta po stracie męża, przecież to proste i jednoznaczne! No właśnie niekoniecznie… Przypadłość zwana wdowim garbem może dotyczyć również mężczyzn, częściej osób starszych, ale zaobserwować można ją też u młodych ludzi. Jest to pewnego rodzaju zgrubienie na przejściu odcinka szyjnego kręgosłupa z odcinkiem piersiowym. Jeśli męczą Cię przewlekłe bóle szyi i ramion to zapraszam do zapoznania się z tematem!

Skąd ta nazwa?

W skrócie nazwa została nadana kobietom, które straciły na wojnie swojego mężczyznę i przybrały charakterystyczną „przygarbioną” postawę żałobną, przygnębioną. Ich sylwetka cechowała się wysuniętą w przód głową (hiperlordoza szyjna), barkami wysuniętymi do przodu (ustawienie w protrakcji) i zaokrąglonym odcinkiem piersiowym (hiperkifoza piersiowa), zwłaszcza jego górną częścią.

Jak powstaje?

Po raz kolejny przyczyną jest siedzący tryb życia. Szczególnie narażone są osoby pracujące przed źle ustawionym komputerem i kierowcy, gdzie pozycja zmusza ich do przybrania opisanej wcześniej sylwetki. Kręgosłup broni się przed przeciążeniami i w miejscu dolnego odcinka szyjnego powstaje wybrzuszenie w postaci nadbudowy tkanki łącznej. Miejsce to, jest zazwyczaj wrażliwe na dotyk i bolesne. Zdarza się, że pacjenci skarżą się na bóle migrenowe (z powodu ciągłego napięcia okolicznych tkanek) i problemy z oddychaniem (wynikające z przykurczu mięśni piersiowych i „zamknięcia” klatki piersiowej). Do innych przyczyn powstawania zaburzenia równowagi mięśniowo-szkieletowej i tym samym powstania wdowiego garbu można zaliczyć jeszcze predyspozycje genetyczne, zaburzenia w obrębie kręgosłupa, osteoporozę, problem ze wzrokiem (np. krótkowzroczność), elastopatię czy zespół skrzyżowania górnego.

Jak się objawia?

Wdowi garb rozwija się stopniowo. Początkowo może objawiać się jako „zwykły” ból odcinka szyjnego. Dopiero po powstaniu wału mięśniowego daje objawy takie jak:

  • mrowienie i cierpnięcie rąk (tzw. parastezje)
  • ból w odcinku szyjno-piersiowym i między łopatkami
  • ból promieniujący w kierunku obręczy barkowej i kończyny górnej
  • mdłości i zawroty głowy
  • puchnięcie palców po nocy
  • migreny
  • szumy w uszach
  • ograniczenie zakresu ruchomości szyi
  • bruksizm (zgrzytanie zębami, zacisk zębów) w efekcie zwiększonego napięcia stawów skroniowo-żuchwowych
  • objawy pseudokardiologiczne (uczucie kłucia bądź ucisku w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem) pojawiające się w wyniku dużego napięcia w obrębie mięśni klatki piersiowej.

Jak sobie z tym radzić?

Jak widzisz problem estetyczny to nie jedyne zmartwienie osób zmagających się z wdowim garbem. Dysfunkcja ta powoduje zmiany w dużej części naszego organizmu dlatego konieczna jest współpraca z fizjoterapeutą. Dzięki technikom takim jak np. terapia punktów spustowych, masaż poprzeczny czy poizometryczna relaksacja mięśni, możesz wyrównać napięcie w organizmie i uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Nie ma na co czekać, im większe zaburzenia 
tym więcej pracy trzeba włożyć aby powrócić do zdrowia.
Czas działa na Twoją niekorzyść i powoduje 
dalsze zmiany.