Jak wyjść z okresu redukcji bez efektu jo-jo?

W wielu przypadkach zamiast zmiany nawyków żywieniowych, występuje „przejście na dietę”. Skutkuje to nagłym powrotem do starych przyzwyczajeń oraz zwyczajowo wyższej kaloryczności diety. Okres redukcji powinien być początkiem zmian zachodzących zarówno w ciele, jak i w myśleniu. Dieta nie powinna mieć ograniczonego czasu „od-do”, powinna trwale zmieniać zachowania zdrowotne na lepsze, powinna być na stałe.

Okres redukcji charakteryzuje się ujemnym bilansem kalorycznym. Jeśli nie dostarczasz do organizmu wystarczającej ilości energii, będzie on czerpał ją z dostępnych dla siebie magazynów. Dopasowując optymalnie skład diety oraz włączając treningi zarówno cardio, jak i siłowe, dieta redukcyjna będzie powodować utratę głównie tkanki tłuszczowej.

Po okresie redukcji nadchodzi czas stabilizacji i ten moment jest kluczowy dla utrzymania zmniejszonej, prawidłowej masy ciała. Prawidłowo przeprowadzony proces stabilizacji, podobnie do redukcji, powinien być odpowiednio rozłożony w czasie, aby uzyskać trwałe i zdrowe efekty.

Nasza współpraca nie powinna się zakończyć w momencie dojścia do wymarzonej liczby na wadze! Wręcz przeciwnie, właśnie wtedy wsparcie dietetyka może być nieocenione.

Organizm poddawany redukcji, jeśli dostanie nagłą i znaczną nadwyżkę kaloryczną, zacznie tą energię magazynować, na przykład po ukończeniu „diety”, kiedy to z dnia na dzień przechodzisz ze zdrowego żywienia i niskiej kaloryczności, do nawyków sprzed diety – słodyczy czy fast-foodów lub po prostu dużo większej ilości jedzenia.

W sytuacji, gdy energia będzie stopniowo dodawana, przy zachowaniu optymalnych ilości makroskładników, zacznie z niej korzystać i adaptować się do aktualnych warunków energetycznych.

Pamiętaj, 
prawidłowo przeprowadzony proces powrotu do normalnej kaloryczności powinien
zając co najmniej kilka tygodni. Warto to zrobić pod okiem specjalisty,
który umiejętnie zahamuje efekt jo-jo i podpowie jak odnaleźć się w diecie
o wyższej kaloryczności niż dotychczas.
4 stopnie do wymarzonej sylwetki na lata
  1. Wprowadź zdrowe nawyki, zmień myślenie o „diecie”
  2. Redukuj nadmierną tkankę tłuszczową
  3. Zahamuj redukcję i wprowadź proces stabilizacji prawidłowej masy ciała, utrwal zdrowe zasady odżywiania
  4. Ciesz się zdrową sylwetką, bez powracających kilogramów