Łokieć golfisty- jak sobie z nim poradzić?

Czym jest łokieć golfisty? Jakie są jego objawy i leczenie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Łokieć golfisty jest to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.

Objawy:

  • Podstawowym objawem jaki możesz zauważyć jest ból po przyśrodkowej części łokcia. Nie zauważysz w nim zmniejszonego zakresu ruchomości, siły czy czucia. Natomiast ból będzie się nasilał w momencie rzucania czy nawracania przedramienia z oporem.
  • Największa tkliwość tkanek zauważysz w miejscu przyczepów mięśni: nawrotnego obły i zginacza łokciowego nadgarstka.
  • W zależności od zaawansowania zmian, ból, który będziesz odczuwać może być niewielki i pojawiać się głównie na początku aktywności fizycznej lub bardzo dotkliwy, uniemożliwiający kontynuowanie czynności.

Jak wygląda leczenie:

  • Początkowo najlepszym wyjściem będzie modyfikacja aktywności fizycznej, okłady z lodu, stosowanie środków przeciwzapalnych.
  • Przy utrzymujących się objawach bólowych najczęściej wykonuje się iniekcje z kortykosteroidów w pobliżu chorych ścięgien.
  • Na wszystkich etapach leczenia istotną rolę odgrywa fizjoterapia, której powinno poświęcić poro czasu. Program rehabilitacji obejmuje ćwiczenia izometryczne, a następnie intensywniejsze ćwiczenia z oporem.
  • W przypadkach przewlekłego zapalenia, gdy leczenie nieoperacyjne okazuje się niewystarczające, należy udać się do ortopedy, z którym podejmiesz dalsze działania

Jak powinna wyglądać profilaktyka?

Aby łokieć golfisty nie przeszkodził Ci w uprawianiu ulubionego sportu, zawsze bezwzględnie pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną, ćwicz mięśnie przedramienia, przykładowo ściskając piłeczkę, oraz upewnij się, czy Twoja technika podczas wykonywania danej aktywności jest właściwa.

Podsumowując jeśli masz problemy z łokciem warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty. Zadbać o to zanim będzie za późno.