Czym jest konflikt podbarkowy i co z nim zrobić?

Konflikt podbarkowy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólowych barku. Ból jest spowodowany uciskiem na struktury przestrzeni podbarkowej. Czym jest przestrzeń podbarkowa? Jest to przestrzeń ograniczona od góry wyrostkiem barkowym łopatki i więzadłem kruczo-barowym, a od dołu głową kości ramiennej.

 

W tej przestrzeni przebiegają ścięgna stożka rotatorów, odizolowane od wyrostka barkowego łopatki przez zbiornik płynowy zapewniający odpowiedni poślizg, czyli kaletkę podbarkową. W warunkach prawidłowych, gdy przestrzeń ta jest odpowiednio duża, głowa kości ramiennej wraz z przylegającymi ścięgnami stożka rotatorów ślizga się pod wyrostkiem barkowym łopatki bez przeszkód podczas ruchów kończyny.

W sytuacjach:

– wady postawy i związanymi z tym przykurczami mięśniowymi

– urazu

– zmiany zwyrodnieniowe

dochodzi do zmniejszenia tej przestrzeni i tarcia, czyli konfliktu pomiędzy strukturami położonymi na głowie kości ramiennej, a wyrostkiem barkowym łopatki. Prowadzi to do zapalenia kaletki podbarkowej i rozwoju zespołu bólowego. Ból ten powoduje przykurcze mięśniowe, czyli nasila konflikt. W ten sposób powstaje typowe błędne koło, które należy przerwać by doprowadzić do wyleczenia.

Leczenie polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych przez podanie leków przeciwzapalnych najczęściej są to zastrzyki przeciwzapalne, a następnie prawidłowej rehabilitacji mającej na celu obniżenie głowy kości ramiennej. Takie leczenie jest zwykle skuteczne. Rzadko, w przypadku gdy przyczyną zapalenia kaletki podbarkowej jest nieprawidłowo zbudowany wyrostek barkowy łopatki  konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Podsumowując nie można bagatelizować bólu barku, bo może być to właśnie konflikt podbarkowy. Najlepiej udać się z takim problemem do fizjoterapeuty bądź ortopedy, który rozwiąże Twój problem.