Ciekawostki

Mikroflora i jej wpływ na naszą osobowość

Na co wpływa nasza mikroflora jelitowa? No cóż… pytanie wydaje się dla mnie dość proste – na wszystko 🙂 Co zawiera się w „tym wszystkim”? Czy na nasz mózg? Na pewno! Czy na nasze zachowanie? Tak! Czy na naszą osobowość? Okazuje się, że również tak! Badanie opublikowane niecały miesiąc temu dostarcza na informacji właśnie na ten temat. Spróbujmy więc dowiedzieć się więcej!

 


Zachowanie dziadków ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Kochani Dziadkowie, wszyscy wiedzą, że chcecie dobrze dla swoich wnucząt. Zastanówcie się jednak czy przypadkiem, zapewne nieświadomie, nie popełniacie błędów względem swoich pociech. Rodzice, popatrzcie na swoich Rodziców i ich zachowanie w stosunku do Waszych dzieci. Świeżutko opublikowane badanie naukowe bezwzględnie podsumowało wpływ opieki Dziadków na zdrowie Wnucząt.

 


Mięso z probówki – świetlana przyszłość czy początek kłopotów?

Nie od dzisiaj wiadomo, że produkcja mięsa pochłania mnóstwo energii, wymaga ogromnych ilości powierzchni łąk i pól. Generalnie mówiąc szkodzi naszemu środowisku. Jeżeli pojawia się problem, oczywistym jest, że zaczniemy poszukiwać rozwiązań. Jednak czy rozwiązania, nad którymi obecnie pracują naukowcy są dobrymi rozwiązaniami? Hym… zdaje się, że zdania są podzielone…

 


Czy remisja cukrzycy jest możliwa?

Każdego dnia kilkaset osób w Polsce słyszy od swojego lekarza diagnozę cukrzycy typu II.  Z zeszłorocznych danych wynika, że jest ponad 2,17 mln Polaków dotkniętych tą chorobą. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę ilość osób, które są nieświadome swojego schorzenia, co daje nam liczbę 2,73 mln… Myślę, że każdy w swoim życiu słyszał o niej. Jednak nie każdy wie, że przy odrobinie pracy nad swoim organizmem, całkowita remisja cukrzycy jest możliwa.

 


Kuchnie i kultury świata, czyli ciekawostki zewsząd

Czas wakacji to okres kiedy wielu z nas wyjeżdża za granicę. Urlop jest doskonałą okazją do poznania kultur innych narodów. Oprócz zwiedzania, podziwiania krajobrazów oraz różnego rodzaju zabytków, styczność z nowymi dla nas kuchniami stanowi ważny element każdej podróży. Poznajemy nowe smaki, kompozycje, metody gotowania oraz zwyczaje przy stole. Warto jednak zadbać o to, żeby przez pomyłkę nie popełnić kulturowego faux pas.

 


Nigdy więcej wymówek! część 2

Koniec roku szkolnego wiąże się dla rodziców dzieci w wieku szkolnym z końcem wielu obowiązków. Nie trzeba wozić dzieci na dodatkowe zajęcia, nie trzeba odrabiać z dziećmi zadań domowych, wreszcie można znaleźć więcej czasu dla siebie! Niemniej jednak jestem pewna, że wiele osób nadal znajdzie ogrom wymówek, aby nadal nie móc znaleźć czasu na przykład na aktywność fizyczną. Czy to jest słuszne podejście? Oczywiście, że nie!

 


Truskawki, truskaweczki, truskawunie… mmm… owocowa pyszność!

Truskawki aż do XIX wieku były produktem ekskluzywnym i tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na delektowanie się słodkością tych czerwonych owoców w kształcie podobnym do serca. Dzisiaj truskawki stały się najbardziej popularnym owocem sezonowym. Zawdzięczają to podstawowo swojemu smakowi. Jednak owoce te mają o wiele więcej do zaoferowania. Zajadaj się więc truskawkami, a już teraz dowiedz się jakie korzyści czerpie z tego Twój organizm!

 


Warzywa i owoce w odpowiedniej ilości w naszej diecie mogą zdziałać cuda!

Sezon na świeże, pachnące, soczyste i pełne witamin i minerałów owoce i warzywa w pełni się rozpoczął! Oczywiście każdy miesiąc obdarowuje nas sezonowymi i pełnowartościowymi owocami i warzywami, ale wiosna wraz z latem dostarcza nam dużą różnorodność i ogromne bogactwo kolorowych „zdrowości”! Można wręcz stać się królikiem i chrupać surowiznę na okrągło! No właśnie ile to tych warzyw i owoców powinniśmy jeść? No i co z tego mamy?

 


Dieta Twojego dziecka na 6-tkę! część 1

Dzień Dziecka! Hura! Dzisiaj każdy może poszaleć i troszkę się pobawić – w końcu każdy z nas jest dzieckiem! Niemniej jednak wśród czytelników na pewno znajdą się rodzice, którzy całkiem na poważnie chcą zadbać o zdrowe żywienie swoich pociech. Dlatego też przedstawiam pierwszą część porad jak utrzymać dietę dziecka na 6-stkę

 


Odpowiadając na popularne pytania: z jakimi nawykami żywieniowymi powinniśmy walczyć?

W naszym codziennym życiu zazwyczaj występuje wiele małych grzeszków, przykładowo podjadanie między posiłkami, które z pozoru są niewinnym pozwoleniem sobie na małe co nieco, a w rzeczywistości powodują, że walka ze zbędnymi kilogramami jest bezskuteczna. Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie z jakimi jeszcze negatywnymi nawykami żywieniowymi powinniśmy walczyć?

 


Nadwaga a zdrowie stóp

Kiedy przychodzi ładna pogoda, nie tylko ubrania zmieniamy, ale również coraz częściej na naszych stopach pojawia się lekkie i odkryte obuwie. Niestety nie każdy z nas tak chętnie wkłada na swoje stopy wygodne sandałki… Wiele osób boryka się z problemami i chorobami stóp, które niejednokrotnie powodują zniekształcenia, zgrubienia skóry lub nieestetyczny wygląd. Pojawia się więc kolejny argument, aby pozbyć się nadwagi, gdyż okazuje się, że nadwaga oraz problemy stóp są bardzo ze sobą powiązane!

 


Majowe bogactwo zdrowia prosto z amarantusa

Maj to miesiąc kiedy w Meksyku niewielkie deszczyki i ciepłe promyki słońca tworzą idealne warunki dla kiełkowania małych ziaren amarantusa, które następnie rozpoczynają swoją wędrówkę ku błękitnemu niebu. Maj to również miesiąc, kiedy szczególna uwaga poświęcana jest podkreśleniu znaczenia i zalet diety bezglutenowej. Pora więc na zdobycie wiedzy na temat smacznego i zdrowego amarantusa!

 


Trening na świeżym powietrzu – zaleta nr 2

Tyle dni wolnego mamy w tegoroczną majówkę, że aż trudno nie wykorzystać go do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Nie próbuj jednak wybrać się na siłownię w te wolne dni! Pamiętaj, że bieżnia nie możne zastąpić leśnej ścieżki, a rower stacjonarny nie jest w stanie równać się z jazdą na rowerze w terenie. Brak Ci motywacji, aby ruszyć się z fotela? Oto zaleta numer dwa treningu na świeżym powietrzu!

 


Kombinacje przynoszące najwięcej zdrowia: wino i migdały

W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieskończone możliwości łączenia różnych produktów spożywczych. W supermarketach dostępne są nie tylko regionalne i sezonowe produkty, ale również i te zagraniczne, egzotyczne. Dzięki temu nasza kuchnia z pewnością staje się różnorodna i ciekawa, trzeba jednak pamiętać, że jedzenie oddziałuje na siebie wzajemnie, wpływając na biodostępność minerałów i witamin.

 


Nigdy więcej wymówek! część 1

Ostatnie moje miesiące wypełnione były ogromem pracy, stresu i rzeczy „do zrobienia na wczoraj”… Czy w związku z tym zmniejszyłam ilość moich treningów? Według Michaela Sachs, profesora psychologii sportu i ćwiczeń, dostosowując swoje myślenie, można pokonać każdą przeszkodę. Nawet tą czasową i fakt, że doba ma tylko 24 h. Rozwiązaniem jest nauczenie się unikania wymówek, które uniemożliwiają Ci działanie. Przejęcie kontroli nad treningami pomaga uzyskać kontrolę na swoim życiem. Czas obalić najpopularniejsze wymówki!

 


Pięć zasad na przetrwanie Wielkanocy

Święta powinny być czasem odpoczynku od pracy, relaksu w miłym gronie i odczucia prawdziwej wiosennej aury. Często jednak w praktyce wychodzi zupełnie inaczej… Zamiast relaksacji, nasz organizm czuje się zmęczony ciągłym trawieniem ciężkich potraw. A co z odczuciem wiosny? Jak mamy cieszyć się wiosną spędzając większość dnia przy stole? Czas wprowadzić zmiany na świątecznych talerzach oraz wyjść na spacer, ciesząc się pachnącym wiosną świeżym powietrzem!

 


I co z tymi jajkami? Zdrowe czy nie?

Na słowo Wielkanoc wszystkim pojawiają się przed oczami różnokolorowe skorupki jaj oraz jajka w przeróżnych postaciach kulinarnych. Jajka są bardzo ważnym elementem naszego świątecznego stołu. Pojawia się jednak pytanie czy i jak jajka wpływają na poziom cholesterolu we krwi, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia chorób serca. Nadszedł czas stanąć twarzą w twarz z mitami i jednoznacznie określić czy i ile możemy jeść jajek chcąc dbać o własne zdrowie.

 


Piramida zdrowego żywienia, czyli zasady na talerzu

Zapewne ta piramida jest ci doskonale znana. Zasady zdrowego żywienia są bardzo podobne na całym świecie. Podstawą są produkty zbożowe, warzywa i owoce są również bardzo ważne, a następnie mięso, ryby oraz nabiał. Tłuszcze oraz słodycze powinny być ograniczone do minimum. Ale czy na całym świecie piramida zdrowego żywienia wygląda tak samo? Przekonaj się na ile sposobów można przedstawić uniwersalne zalecenia!

 


Trening na świeżym powietrzu – zaleta nr 1

Bieżnia nie możne zastąpić leśnej ścieżki, a rower stacjonarny nie jest w stanie równać się z jazdą na rowerze w terenie. Nie ma na co czekać, dzisiaj mamy Pierwszy Dzień Wiosny, a więc weź swoje buty biegowe i ruszaj na podbój parku oraz napompuj opony swojego roweru, aby stawić czoło leśnym ścieżkom. Brak motywacji, żeby opuścić znaną Ci na pamięć siłownię? Oto zaleta numer jeden treningu na świeżym powietrzu!

 


Czy media mówią prawdę? Jak to jest z tym glutenem i cukrzycą?

Ostatnio natknęłam się w mediach na nagłówek „Mniej glutenu – więcej cukrzycy. Amerykańscy naukowcy z wynikami 30-letnich badań”. Postanowiłam więc sprawdzić co to za ciekawe badania, skąd media ściągnęły taką cudowną informację i na ile przekaz faktów jest rzetelny.

 


Kombinacje przynoszące najwięcej zdrowia: ryba i brokuły

W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieskończone możliwości łączenia różnych produktów spożywczych. W supermarketach dostępne są nie tylko regionalne i sezonowe produkty, ale również i te zagraniczne, egzotyczne. Dzięki temu nasza kuchnia z pewnością staje się różnorodna i ciekawa, trzeba jednak pamiętać, że jedzenie oddziałuje na siebie wzajemnie, wpływając na biodostępność minerałów i witamin.

 


Pielęgnacja od środka czyli piękna i młoda skóra

Pamiętaj, że wszystko co jesz staje się częścią Ciebie. Dieta wpływa więc nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i całego metabolizmu, ale również dieta ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym. Dlatego też stan Twojej skóry bezpośrednio zależy od sposobu odżywiania się. Warto więc zadbać  o to, aby Twoje codzienne posiłki dostarczały wszystkich niezbędnych dla zdrowie skóry mikroelementów.

 


Zdrowa wersja pączusiów na Tłusty Czwartek

W Polsce tradycja jedzenia w Tłusty Czwartek pączków, zwanych wtedy pampuchami, sięga XVII wieku. Pampuchy wyrabiane były z mąki pszennej, jednak jadano je nie na słodko, ale obficie okraszone skwarkami. Jeżeli więc tradycja zmienia się i dzisiaj jemy słodkie pączki, to dlaczego nie można by wprowadzić kolejnych zmian?! Jednak tylko razem mających korzyści zdrowotne. Spróbuj więc w tym roku przepysznych i lekkich pączusiów według poniższego przepisu!

 


Odpowiadając na popularne pytania


Jakie są zdrowe widełki utraty wagi?

Czym ryzykujesz, jeżeli będziesz tracić wagę za szybko?

 

 


Kombinacje przynoszące najwięcej zdrowia: kurkuma i czarny pieprz

W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieskończone możliwości łączenia różnych produktów spożywczych. W supermarketach dostępne są nie tylko regionalne i sezonowe produkty, ale również i te zagraniczne, egzotyczne. Dzięki temu nasza kuchnia z pewnością staje się różnorodna i ciekawa, trzeba jednak pamiętać, że jedzenie oddziałuje na siebie wzajemnie, wpływając na biodostępność minerałów i witamin.

 


Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? część 3

Wiemy już co i kiedy chcemy osiągnąć, pora więc na realizację. Jak zapewne zdajesz sobie z tego sprawę, zmienianie nawyków życiowych jest niezmiernie trudne. Niejednokrotnie latami ćwiczymy i wyrabiamy w sobie konkretne odruchy. Włóż jak najwięcej energii i motywacji w realizację swoich postanowień. Powstaje jednak pytanie skąd brać tą motywację?

 


Jarmużowe szaleństwa zdrowotne w środku zimy i wczesną wiosną


Nadeszła pora na kilka słów o sezonowych pysznościach, a tym razem będzie to jarmuż. To właśnie w środku zimy i na początku wiosny warzywo to ma najlepszy smak i jest najbardziej wartościowe. Piękne ciemnozielone liście o ziemistym posmaku posiadają więcej substancji odżywczych niż możesz przypuszczać, biorąc pod uwagę jego bardzo niską kaloryczność.

 


Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? część 2


Z poprzedniej części na pewno wiesz już jak dokładnie je sformułować, aby zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu. Mamy więc określone postanowienie noworoczne. Co dalej? Planowanie! Planowanie jest niezmiernie ważne w procesie zmian. Musisz wyznaczyć nie tylko czas rozpoczęcia ich wprowadzania, ale również w jakim czasie chcesz zobaczyć efekty.

 


Herbata oolong, czyli synonim witalności, zdrowego serca i odchudzania

W tym roku zima zawitała do nas w styczniu, a więc jestem pewna, że w te zimne wieczory kubek ciepłej i rozgrzewającej herbaty pojawia się dłoniach wielu osób.  Jednocześnie styczeń to miesiąc postanowień noworocznych niejednokrotnie związanych z odchudzaniem lub zdrowiem. Jakie więc słowo łączy odchudzanie, zdrowie oraz herbatę? Jest to oolong, czyli herbata czarnego smoka!

 


Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? część 1

Postanowienia noworoczne… Początkowo mamy wiele motywacji, samozaparcia i silnej woli. Czy to wystarczy? Okazuje się, że statystycznie 92% osób poniesie klęskę i nie spełni obietnic danych samemu sobie. Jednak nie przejmuj się, w końcu jest dopiero styczeń, a więc początek Twojej drogi do osiągnięcia sukcesu. Nie musisz stać się jedną z tych osób! Możesz dołączyć do elitarnej grupy 8%!

 


Imbir – świetny nie tylko na rozgrzanie i przeziębienia

Aromatyczny, korzenny i ostry tak krótko można powiedzieć o imbirze. Dodaje wiele smaku i aromatu do azjatyckich potraw, jak również wielu owocowych i warzywnych potraw. W naturalnej medycynie przyprawa ta zasłynęła z właściwości eliminowania wzdęć i gazów, jak również przynoszenia ukojenie i rozluźnienie mięśni układu pokarmowego. Dzisiejsze badania naukowe nie tylko potwierdzają te właściwości, ale także podkreślają rolę przeciwzapalną i antyoksydacyjną.

 


Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są nieodłącznym elementem styczniowych rozważań nad samym sobą. Zastanawiamy się co osiągnęliśmy w zeszłym roku i co chcielibyśmy poprawić w tym roku. A czy Ty masz już swoją listę zmian? Zobacz jakie postanowienia są najczęstszymi! Sprawdź, a być może zainspirujesz się 🙂