Płaskostopie – czyli coś o wadach postawy

Platfus – u małych dzieci rzecz fizjologiczna u starszych i dorosłych już niepożądana. Płaskostopie jest najczęstszym schorzeniem stopy i polega na obniżeniu jego łuków, tym samym stopa całą swą powierzchnią dotyka podłoża. Jedną z przyczyn powstania płaskostopia jest statyczny, siedzący tryb życia, który jak widać bardzo nam nie służy – ostatnio opisywane martwe pośladki również były jego konsekwencją. Chcesz wiedzieć coś więcej na jego temat a może chcesz poznać kilka ćwiczeń, które pomogą Ci w walce z tą wadą? Zapraszam do lektury!

Na początku naszego rozwoju czyli tak do 3-4 roku życia stopa płaska jest fizjologią, ponieważ nie jest jeszcze wykształcony aparat mięśniowo-więzadłowy, później zalecana jest dokładna obserwacja czy stopa prawidłowo się rozwija. Prawidłowo wykształcona stopa opiera się na podłożu na 3 punktach podparcia: głowa I i V kości śródstopia oraz guz piętowy, a wzdłuż tych punktów tworzą się łuki. Efektem zapadnia łuku stopy może być płaskostopie poprzeczne lub podłużne, a przyczyną między innymi osłabione mięśnia czy więzadła lub inne wady postawy takie jak np. kolana koślawe.

Przyczyny

Do przyczyn powstawania płaskiej stopy zaliczamy wcześniej już wymieniany bezruch. Niekorzystne jest zwłaszcza siedzenie ze zwisającymi nogami, gdzie następuje niedokrwienie i niedożywienie mięśni w stopach. Do innych przyczyn należy noszenie niewygodnego obuwia – wąskie które uniemożliwia swobodne poruszanie palcami czy mające zbyt twardą podeszwę. Częściej płaskostopie dotyczy osób z nadwagą lub po prostu z dużą masą ciała, gdyż cały aparat mięśniowo-więzadłowy nie jest w stanie utrzymać dźwigającego ciężaru. Zdarza się że płaskostopie powstaje w wyniku niewydolność mięśnia piszczelowego tylnego lub z powodów uszkodzenia bądź osłabienia mięśni, więzadeł czy stawów stopy.

Diagnostyka i leczenie

Płaskostopie najlepiej zdiagnozować za pomocą urządzenia pedobarograficznego lub podoskopu. Możliwa jest ocena kształtu stopy oraz rozłożenia nacisku. Często zdarza się, że płaskostopiu towarzyszą haluksy, o których mowa była w tym artykule. Trzeba pamiętać, że płaskostopie nie dotyczy tak naprawdę tylko samej stopy ale może dawać dolegliwości w odległych od stopy regionach, np. w obrębie stawów kolanowych czy biodrowych a także w okolicy kręgosłupa. Leczenie poległa głównie na ćwiczeniach i edukacji pacjenta. Jeżeli nie ma zadowalającej poprawy zaleca się wkładki ortopedyczne.

Jak zapobiegać płaskostopiu?

- noś szerokie buty z miękką/średnią podeszwą, 
tak aby Twoje palce mogły się swobodnie poruszać
- chodź boso – Twoje mięśnie będą bardziej aktywne!
- chodź po nierównym terenie – spacer po lesie jest super!
- dbaj o prawidłowe napięcie Twoich mięśni w całym ciele – 
pamiętaj o stretchingu i rolowaniu!
Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Twojej stopie się wzmocnić, do dzieła!
  1. piłka między kostkami i wespnij się na palce
  2. piłka między stopami na wysokości palców, podnieś ją do góry
  3. przetaczaj stopę po piłeczce, przetaczaj piłkę na wszystkie strony
  4. przetaczaj stopę po dysku, od pięty na palce – tak ja anatomiczny wzorzec chodu