Taniec formą terapii?

Taniec towarzyszy nam od wieków i dla większości jest niemal codziennością. Nieprzesadzonym jest stwierdzenie „taniec naturalnym lekiem”.  Wpływa na poprawę samopoczucia, pozwala rozładować emocje,  porozumieć się z innymi ludźmi, a także oddaje naszą osobowość. Co to jest choreoterapia, dla kogo jest przeznaczona, czy są jakieś ograniczenia? O tym dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Choreoterapia – terapia tańcem

Terapia tańcem zawiera się w szerokim nurcie arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę.  Jest metodą terapii, która skupia się na tańcu wzbogaconym o improwizacje ruchowe oraz ćwiczenia muzyczno-ruchowe. Daje możliwość wyrażenia własnych emocji.

Główne cele choreoterapii
  • poprawa samopoczucia i motywowanie do dalszych działań
  • poprawa funkcjonowania w społeczeństwie (nabycie umiejętności kontaktów interpersonalnych)
  • doskonalenie koordynacji ruchowej, słuchowo-ruchowej oraz wzrokowo-ruchowej
  • nabycie zdolności orientacji przestrzennej, świadomość położenia swojego ciała w przestrzeni
  • nabycie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami
Adresaci choreoterapii

Osoby z zespołem Downa, cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, ADHD, zaburzenia psychiczne, dyslektyków. Z  ograniczoną sprawnością motoryczną oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Terapia ta pozwala zniwelować jakiekolwiek ograniczenia osób biorących w niej udział. Każdy z uczestników ma szansę pokazania własnego układu tanecznego nie zważając na poziom wykonania. Terapeuta pełni rolę obserwatora, zwraca uwagę na każdego uczestnika  oraz daje możliwość rozwiązywania konfliktów tworzących się w grupie.

Składowe choreoterapii
  1. Taniec – jako główny element zajęć
  2. Ćwiczenia muzyczno-oddechowe
  3. Zabawy ruchowe
  4. Improwizacje ruchowe do danego utworu – celem jest pobudzenie wyobraźni

Można zauważyć, że ruch jest potrzebny do życia oraz zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dlatego dbaj o swoje zdrowie, szczególnie teraz gdy po długim czasie zamknięcia w domu możesz czuć się samotny, zestresowany czy nieswój. Nie ma barier, których nie da się pokonać.

Wysyłam Ci moc pozytywnej energii, trzymaj się!