Lipodystrofia – wróg kobiet, czyli wszystko o cellulicie

Kilka słów o cellulicie, czyli o zmorze większości kobiet. Dlaczego się pojawia, kto jest narażony i jak z nim skutecznie walczyć? Jeśli nurtują Cię te pytania to ten wpis jest dla Ciebie. Zapraszam do czytania!

 

 

Zniekształcona tkanka skórna, zgrubienia przypominające skórkę pomarańczy to problem z jakim zmaga się około 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Wiele osób boryka się nie tylko z problemem estetycznym, ale i zdrowotnym, ponieważ pojawia się obrzęk i ból.

Zajmowane obszary to najczęściej:

 • bioder,
 • brzucha,
 • pośladków,
 • górnych i bocznych części ud oraz kolan
 • pleców w okolicy łopatek,
 • bliżej dołów pachowych,
 • ramion

U mężczyzn również może pojawić się problem, raczej w przypadkach niedoboru androgenów, przechodzących przez terapię estrogenową, chorujących na raka prostaty. Wbrew obieganym informacjom cellulit nie pojawia się tylko u kobiet z nadwagą. Borykają się z nim nawet osoby bardzo szczupłe. Zatem jaka jest zależność?

Nie ma jednego, utartego i skutecznego schematu walki z nim. Jednak by w ogóle zacząć działać niwelująco, należy poznać, a przede wszystkim zrozumieć jego patofizjologię i aspekty odróżniające go od normalnej tkanki tłuszczowej podskórnej oraz trzewnej.

Etapy powstawania cellulitu

Obecnie głównej przyczyny wypatruje się w zaburzeniach na poziomie mikrocyrkulacji, upośledzenia metabolicznych procesów w tkance podskórnej. Dodatkowo stwierdza się również mikrozakrzepy oraz mikrowylewy (zaburzenia krążenia).

Najważniejsze przyczyny histopatologiczne w zaburzeniach mikrokrążenia, które przyczyniają się do powstawania cellulitu mogą być:

 • Słabe utlenowanie tkanek oraz komórek
 • Upośledzony przepływ w naczyniach włosowatych
 • Wyższe ciśnienie hydrostatyczne płynu znajdującego się między komórkami i zawartości białek
 • Uszkodzenie komórek śródbłonka

Wyżej wymienione przeze mnie procesy mają wpływ na budowę komórek adipocytarnych (czyli komórek tłuszczowych). Zostają oplecione włóknami kolagenowymi, zniszczone oraz zniekształcone, a następnie poddane stresowi oksydacyjnemu.

Zdobyto dowody o wpływie estrogenu na rozwój dysfunkcji. Wykazano, że nasze hormony płciowe mogą zapoczątkowywać cellulit, wpływać na jego utrzymanie, a nawet zaostrzać sytuację. Skąd taka hipoteza?
Występowanie cellulitu jest zdecydowanie częstsze u kobiet:

 • pojawia się po okresie dojrzewania
 • zaostrza podczas ciąży, cyklu miesiączkowego, hormonalnej terapii zastępczej oraz w sytuacji przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych
Jak wygląda profilaktyka i leczenie
 1. przede wszystkim aktywność fizyczna (jako profilaktyka oraz leczenie), skutkiem jest poprawa krążenia limfatycznego oraz krwionośnego, dotlenienie komórek, pozbycie toksyn, spalanie tkanki tłuszczowej, poprawa wyglądu sylwetki i głowie samopoczucia. Podstawą jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń.
 2. prawidłowa dieta, odpowiednia ilość snu, brak używek tj. alkohol i papierosy
 3. odradza się noszenie zbyt obcisłych ubrań, by nie ograniczać prawidłowego krążenia
 4. podczas kąpieli zaleca się masowanie ciała szorstką szczotką lub rękawicą z trawy morskie
 5. natryski z zimną, ciepłą wodą (kończyć zawsze zimną)
 6. peelingi ciała i stosowanie preparatów antycellulitowych
 7. w zależności od stopnia zaawansowania istnieje szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w tym m.in. mezoterapia, liposukcja laserowa, zabieg endermologii i inne
 8. pomocną ręką jest także fizjoterapia bądź masaż. Zabiegi masażu klasycznego, masażu pneumatycznego, drenażu limfatycznego, czy masażu z użyciem bańki chińskiej.

Jak widać istnieje ogromny wachlarz metod, które w mniejszym lub większym stopniu pomagają zwalczyć cellulit, dlatego raczej stosuje się „terapie skojarzone”. Przykładem może być połączenie

zdrowy styl życia (dieta, sen, aktywność fizyczna) 
 +
preparaty antycellulitowe
 +
 masaż
Powodzenia!