Trening core stability lekiem na ból kręgosłupa

W dzisiejszych czasach nikomu nie jest obcy ból kręgosłupa. Siedzący tryb życia, szczególnie spotęgowany w dobie pandemii prędzej czy później odbije się głośnym echem. Można jednak z tym walczyć i zapobiec późniejszym zespołom bólowym. Dzisiaj chcę Ci zaproponować trening core stability. Chcesz wiedzieć na czym polega i dlaczego może być pogromcą bólu pleców? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Core stability

Stabilizacja centralna (ang. core stability) dotyczy wydolności mięśni głębokich tułowia. Wyobraź sobie puszkę, której ściany tworzą od góry przepona, od dołu mięśnie dna miednicy, od przodu mięśnie brzucha a od tyłu mięśnie przykręgosłupowe wraz z pośladkami. Tak zbudowana puszka stanowi centrum stabilizacji. Prawidłowa kontrola nerwowo-mięśniowa w obszarze lędźwiowo-miedniczno-biodrowym daje możliwość funkcjonalnej stabilizacji.
Funkcjonalna stabilizacja, to nic innego jak możliwość wykonywania ruchów po obwodzie i przemieszczanie się przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnego tułowia.

Model stabilizacji kręgosłupa według Panjabi’ego wyróżnia trzy podsystemy:

  • Czynny, który tworzą mięśnie i ich ścięgna
  • Bierny, czyli kości oraz więzadła
  • Kontrola nerwowa

Ważne jest, by wspomnieć o timingu mięśniowym, który określa kolejność włączania się poszczególnych mięśni w danym ruchu. Bazę ruchu powinny generować mięśnie głębokie. W sytuacji ich osłabienia stabilizacja kręgosłupa nie jest wystarczająca i zachodzą niekontrolowane ruchy w tułowiu czego oczywistym skutkiem może być uraz w obrębie kręgosłupa.

Prawidłowo funkcjonujące podsystemy są podstawą do odpowiedniego działania systemu stabilizacji. Niestety kompleks lędźwiowo-miedniczno-biodrowy nietrudno jest zaburzyć.  Bez mięśni głębokich nie jest możliwe generowanie prawidłowego wzorca ruchowego. Powstają przeciążenia, wady postawy, bóle kręgosłupa i inne niekomfortowe dla pacjenta skutki.

 


Zachęcam Cię z całego serca o zadbanie o swoją stabilizację centralną.
Szczególnie teraz, gdy większość dnia spędzasz siedząc w domu. Jeśli nie wiesz, jakie są skutki siedzącego trybu życia, to znajdziesz je tutaj.

Przekonałam Cię, że warto zacząć ćwiczyć stabilizację centralną? No to do dzieła! Tutaj, jak również tutaj znajdziesz kilka ćwiczeń, od których możesz zacząć.

Pamiętaj! Stabilizacja centralna naprawdę pełni niezwykle ważną rolę w Twoim ciele. Jest PODSTAWĄ do prawidłowego funkcjonowania!