Choroba ZZSK pod lupą

ZZSK, czyli Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa

Znane również pod pojęciem choroby Bechterewa. Choroba reumatyczna o charakterze przewlekłym postępującym. Struktury, które są atakowane to stawy kręgosłupa i jego aparaty więzadłowo-ścięgniste oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Skutkiem procesu chorobowego jest postępujące ograniczenie ruchomości w zajętych stawach. Pomimo swojej nazwy może także zajmować stawy obwodowe, tj. biodrowe, kolanowe, łokciowe i barkowe.

Kto jest narażony i jakie są najczęstsze objawy?

Etiologia nie jest do końca znana, uważa się, że wpływ na rozwój choroby mają czynniki dziedziczne. Najczęstszą grupą, u której może wystąpić ZZSK to młodzi ludzie między 20 a 30 rokiem życia. Do 2-3 razy częściej mężczyźni.

Jednym z objawów jest ból i sztywność pojawiająca się w godzinach nocnych i porannych, co pacjenci mogą opisywać jako konieczność rozruszania się, po czym dolegliwości ustępują. Najczęściej jest to tępy ból zlokalizowany w segmencie lędźwiowo-krzyżowym, w okolicy pośladków oraz w segmencie piersiowym kręgosłupa pomiędzy łopatkami. Charakterystyczny jest także ból pojawiający się podczas bezruchu i ustępujący po wznowieniu aktywności fizycznej.

W fazie zaawansowania nie ma trudności ze zdiagnozowaniem jednostki chorobowej, natomiast we wczesnej fazie, jest to dosyć problematyczne. Dlatego w sytuacji, gdy w wywiadzie młody pacjent uskarża się na ból okolicy krzyżowo-pośladkowej lub zaatakowanie pojedynczego stawu kończyn dolnych warto zwrócić uwagę na możliwość początku ZZSK.

We wczesnym okresie choroby mogą pojawiać się również niecharakterystyczne objawy o charakterze ogólny:
  • brak łaknienia
  • utrata masy ciała
  • szybkie męczenie się
  • uczucie osłabienia
Następstwami choroby są zmiany w sylwetce pacjenta:
  • zniesienie lordozy lędźwiowej
  • pogłębienie kifozy piersiowej
  • przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych i kolanowych
  • pochylenie i wysunięcie w przód głowy

Skutkiem zmian w postawie człowieka jest całkowite zesztywnienie stawów,
przez co chory obraca się całym ciałem. W wyniku kostnienia stawów międzykręgowych kręgosłup przybiera wygląd kija bambusowego.

Ludzki organizm jest jednością zbudowaną z układów, które wzajemnie ze sobą oddziałują. Oprócz zmian stawowych pojawiają się także patologie pozastawowe obejmujące układ sercowo-naczyniowy, oddechowy oraz oczy.

Rola fizjoterapii jest niezwykle ważna szczególnie w procesie początkowym choroby. Indywidualnie dobrane ćwiczenia mają potwierdzoną skuteczność w opóźnianiu skutków choroby.