Ciekawostka o bólu Texidora

Czy będąc nastolatkiem lub młodym dorosłym miewałeś nagłe, niespodziewane, kłujące bóle w klatce piersiowej? Zapewne pierwszą myślą było „mam atak serca”, ale ból po chwili sam znikał. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej przypadłości to zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Ból Texidora i jego charakterystyka

Zespół pojawiający się u nastolatków oraz młodych dorosłych. Najczęściej występuje w postaci kłującego i przeszywającego bólu zlokalizowanego w klatce piersiowej, który trwa od 30 sekund do 3 minut. Przy próbie wykonania głębszego wdechu nasila się. Pojawia się raczej w spoczynku, podczas siedzenia. W obrazie klinicznym brak objawów fizykalnych, tj. nagłych potów, zblednięć czy zaczerwienienia. Natomiast są pacjenci, którzy odczuwają tkliwość palpacyjnie badanej okolicy mięśni międzyżebrowych (ponad miejscem bólu).

Jakie są przyczyny pojawienia się bólu Texidora i jak mu zapobiegać?

Głównym powodem jest długie
przebywanie w skulonej pozycji.
Dlatego należy skupić się na prawidłowej postawie oraz przyjmowaniu w miarę najbardziej fizjologicznej pozycji podczas spoczynku (np. podczas siedzenia na kanapie przed TV).

Podczas ataku bólu Texidora należy przede wszystkim 
uspokoić pacjenta.
Poleca się wykonać głęboki wdech, pomimo nasilającego
się ostrego i przeszywającego bólu.

Niestety wiele patologii może być mylonych z bólem Texidora. Dlatego jeśli pacjent doświadcza takiego zespołu bólowego należy skierować go do lekarza, który zleci mu szereg badań wykluczających ewentualne choroby. Zaniechanie diagnostyki może prowadzić do katastrofalnych powikłań.