Prawidłowe przechowywanie produktów

W obliczu świąt Wielkiejnocy oraz wszechobecnie gromadzonych zapasach żywności, pragniemy zwrócić uwagę na problem marnowania żywności.  W ostatnim poście (możesz go znaleźć TUTAJ ) pisaliśmy jak przygotować się do wspólnego świętowania z głową i rozsądkiem oraz w jaki sposób z otwartością serca podzielić się nadmiarem świątecznych potraw z potrzebującymi.

Działając z myślą zerowaste staramy się cenić i korzystać z tego co mamy.

Do czego i Ciebie zachęcamy!

Poprawne przechowywanie produktów spożywczych wcale nie jest łatwą sprawą. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą cieszyć się świeżością i długą przydatnością do spożycia produktów, których miejsce przechowywania wcale nie jest oczywiste.

Warzywa, które powinny znaleźć się w lodówce to cukinia, bakłażan, brukselka, por, kapusta, brokuł, kalafior, ogórki, włoszczyzna, koperek

Jakie owoce lepiej zostawić na blacie kuchennym?

– jabłka, gruszki, banany, awokado, ananas, mango, brzoskwinię,

Owoce jagodowe, maliny, truskawki, borówki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, śliwki polecam zamrozić – ich przechowywanie gdy są świeże jest ogromnie problematyczne. Dzięki mrożeniu możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok!

A co jeśli masz już kilka mocno dojrzałych bananów?

Lody bananowe to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie ich do śmietnika! Wystarczy pokroić banany w plasterki, przełożyć do pojemnika i zamrozić. W dowolnej chwili zblenduj je z dodatkiem np. jogurtu lub mleka (może być roślinne) i gotowe! Proponuję również podawać je z dodatkiem masła orzechowego, które podkręci smak deseru.

Co z resztą warzyw ?

Chłód lodówki może wpłynąć na więdnięcie, marszczenie skórki, a nawet zmianę konsystencji. Pomidory, paprykę lepiej zostaw w temperaturze pokojowej.

Cebulę, marchewkę oraz ziemniaki przechowuj w chłodnym, lecz osłoniętym od światła miejscu – zahamuje to rozwój pędów i zielenienie ziemniaków. Pamiętaj jednak o dostępie powietrza!

UWAGA! Zwróć uwagę, w jakich połączeniach przechowujesz owoce i warzywa. 
Jabłka, banany, gruszki, pomidory i papryka poprzez wydzielanie etylenu 
powodują przyspieszenie dojrzewania/gnicia innych produktów. 
Z drugiej strony, jeśli chcesz szybciej cieszyć się z idealnie dojrzałego 
awokado – ułóż je w towarzystwie tych produktów!

Stosując się do tych porad zniwelujesz ryzyko przedwczesnego zepsucia się Twoich warzyw i owoców, przez co marnowanie żywności nie będzie Cię już więcej dotyczyć!

Nie zapominaj jednak przede wszystkim  o robieniu rozsądnych zakupów!