Chcesz być gibki i bez kontuzji? Roluj się!

Co to jest roller i co oznacza rolować się? Jeśli pierwszy raz o nim słyszysz lub nie do końca wiesz o co w tym wszystkim chodzi, to zapraszam Cię do krótkiej lektury poniżej.

 

Rolowanie to technika  autorozluźniania mięśniowo-powięziowego (self-myofascial release, SMFR) za pomocą rollera.  Poprzez działanie na układ mięśniowo-powięziowy działamy także na struktury kostne, stawowe poprawiając ich zakres ruchu. Rolowanie mięśni wpływa również na propriocepcje (pojęcie znane z wcześniejszego artykułu ).

Zależnie od twardości i wyżłobienia powierzchni rollera uzyskujemy różnorodne efekty.

  1. Roller gładki. Elastycznienie, rozluźnienie oraz utrzymanie lub poprawa uwodnienia, sprężystości tkanki powięziowej. Wykorzystywany przede wszystkim w rehabilitacji, a także w sporcie.
  2. Roller karbowany. Zwiększenie krążenia w naczyniach krwionośnych, działa na zdecydowanie głębiej położonych warstwach tkanek, silniej wpływa na rozluźnienie mięśni. Wykorzystywany głównie w sporcie.

Kiedy się rolować?

Rolowanie można stosować zarówno przed jak i po treningu. W głównej mierze zależy to od naszych oczekiwań.

  1. Rolowanie przed treningiem. Świetny sposób przygotowania tkanek do wysiłku, działanie poprawiające elastyczność bez negatywnego wpływu na pracę nerwowo-mięśniową. Zalecana w tym przypadku ilość powtórzeń rolowania to od 8 do 12 razy na dany mięsień (jedno powtórzenie to ruch w jedną stronę mięśnia i z powrotem).
  2. Rolowanie po treningu. Rolowanie może zniwelować ból oraz często odczuwaną „sztywność” mięśni i stawów, która pojawia się bezpośrednio po treningu lub kilka dni później. Powodem jest zwiększenie przepływu krwi, a przez to pozbywanie się metabolitów treningu fizycznego.
Do rolowania istnieją przeciwwskazania, z którymi warto się zapoznać 
przed wykonywaniem tej techniki:
 - stany gorączkowe;
 - nadwrażliwość skóry;
 - przerwanie ciągłości skóry;
 - infekcje w obrębie miejsca działania rollerem 
lub/i ogólne infekcje organizmu;
 - ostre stany zapalne;
 - osteoporoza;
 - nieustabilizowana cukrzyca;
 - tętniak;
 - nowotwory.

Oczywiście rolowanie to tylko jedna z technik dopełniająca Twój trening. By w pełni zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z porad specjalistów, którzy indywidualnie do Twoich potrzeb dobiorą odpowiednią formę terapii.