Wpływ siedzącego trybu życia na życie Twojego kręgosłupa

Podczas kiedy Ty pracujesz przy biurku, Twój kręgosłup szuka możliwie jak najskuteczniejszych rozwiązań na kompensowanie niepożądanych obciążeń. O jakich obciążeniach mowa? Przecież praca biurowa nie wymaga podnoszenia ciężarów… a co na to kręgosłup?

Na początek kilka słów o kręgosłupie.

Najważniejsza podpora w ciele człowieka. Dzięki funkcji ochronnej rdzenia kręgowego pełni rolę łącznika mózgu z ciałem.  Zbudowany z kręgów, krążków międzykręgowych, więzadeł oraz fizjologicznych krzywizn mających na celu amortyzację wstrząsów i obciążeń.  W budowie kręgosłupa wyróżnia się:

 • 7 kręgów szyjnych
 • 12 kręgów piersiowych
 • 5 kręgów lędźwiowych
 • kość krzyżową (zrośnięte 5 kręgów krzyżowych)
 • kość guziczną

Każdy z kręgów w swojej budowie ma m.in. otwór kręgowy, gdzie przepływa rdzeń. Oprócz tego ma również otwór międzykręgowy, który tworzy wyjście korzeni nerwowych.
Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe kolokwialnie nazywane dyskami. Są to elastyczne struktury pozwalające na ruch zachodzący w kręgosłupie. W każdym z krążków zawiera się pierścień włóknisty, którego środek wypełnia jądro miażdżyste.

Jak siedząca pozycja wpływa na Twój kręgosłup?

Podczas siedzenia mięśnie są skazane na długotrwałe napięcie. Tak się dzieje, ponieważ podczas dynamicznego wysiłku mięśnie mogą naprzemiennie się spinać i rozluźniać, co skutkuje chwilowymi uciskami na naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe, a w konsekwencji lepsze ukrwienie i dotlenienie mięśni. Zatem w wysiłku statycznym występuje ciągły nacisk na struktury krwionośne i nerwowe, przez co nie zachodzą pożądane reakcje. Kolejnymi skutkami pracy siedzącej są:

  • obciążenie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa,
  • obciążenie mięśni karku z racji utrzymywania głowy (często wysuniętej w przód, czyli niefizjologicznej pozycji),
  • obciążenie mięśni barków oraz rąk obsługujących klawiaturę.
Kulminacja przeciążeń kręgosłupa manifestuje się bólem w obrębie głowy,  szyi, 
barków, rąk oraz bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Brak Twojej reakcji na 
wołanie o pomoc ze strony kręgosłupa może doprowadzić do zmian degeneracyjnych, 
czyli zwyrodnień stawów kręgosłupa.

Jak umilić życie kręgosłupowi podczas siedzącej pracy? Dostosuj stanowisko do swoich potrzeb. Co to oznacza?

 1. Górna krawędź monitora powinna być usytuowana na wysokości oczu w odległości 40-75 cm
 2. Siedzisko powinno posiadać funkcję obrotu, regulacji wysokości oraz wybrzuszeniem w segmencie odcinka lędźwiowego, a także dostosowane do długości ud
 3. Oparcie krzesła powinno sięgać do poziomu dolnej części łopatek.
  Wyobraź sobie, że głowa oraz barki są przedłużeniem kręgosłupa, tzn. nie garb się i nie wysuwaj głowy w przód
 4. Przedramiona ułóż na biurku bądź podłokietniku zgięte pod kątem 90°przy zachowanym naturalnym, niewymuszonym położeniu rąk podczas obsługi komputera
 5. Kolana zegnij do kąta 90°
 6. Stopy ustaw całą powierzchnią na podłodze bądź na podnóżku pod odpowiednim kątem (max 15°)
 7. W trakcie pracy koniecznie zrób krótkie przerwy i przeznacz je na wykonanie kilku ćwiczeń pozwalających kręgosłupowi na chwilę odetchnienia oraz dotlenienia.

Kręgosłup bezwzględnie potrzebuje naszego wsparcia, by mógł prawidłowo funkcjonować przez długi czas. Jak można powyżej przeczytać cierpi podczas siedzącego trybu życia… Pozwól mu na odrobinę ruchu i rozluźnienia, a będzie Ci wdzięczny na całe życie. Znajdź dobrego fizjoterapeutę, którego ćwiczenia oraz różnorodne terapie manualne pomogą w odciążeniu Twoich pleców.