Co ma wspólnego fizjoterapeuta z bólem głowy?

Napięciowy ból głowy, to przyczyna, z którą warto udać się do fizjoterapeuty! Miewasz bóle głowy o charakterze tępym, uciskowym, odczuwane jako gniecenie, promieniujące do potylicy lub czoła? To da się naprawić! Jak to zrobić, dowiesz się w tym poście.

 

Napięciowy ból głowy należy do zespołu bólu mięśniowo-powięziowego.

Charakteryzuje się obecnością punktów spustowych (trigger points, TrP) w obrębie mięśni szkieletowych. TrP są nadwrażliwe i bolesne przy bezpośrednim ucisku oraz  wyczuwalne pod postacią guzków w badaniu palpacyjnym.  Mogą uruchamiać rzutowane dolegliwości bólowe, wzmożone napięcia mięśniowe oraz reakcje ze strony układu wegetatywnego. Obecność TrP jest ściśle związana z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego (myofascial pain syndorme, MFPS).

Charakterystyczne dla zespołu bólu mięśniowo-powięziowego jest:

  • ograniczony zakres ruchu w stawie;
  • osłabienie siły mięśniowej;
  • sztywność mięśni.

Punkt spustowy i jego oblicza

TrP może przybierać postać aktywną oraz utajoną.

Aktywny TrP jest w stanie wywołać dolegliwości nieprzyjemne dla pacjenta. Przykładem są: mrowienia, parestezje, pieczenia, czy drętwienia. Uciśnięcie aktywnego TrP skutkuje rzutowanym bólem nawet w bardzo odległych miejscach ciała. Aktywne punkty spustowe w obrębie mięśni głowy, karku i szyi oraz ich promieniowanie często są mylone z bólem  głowy pochodzenia organicznego.

Natomiast utajony nie jest powodem bólu spontanicznego, przez co pacjent może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z jego obecności.  Jednak może on wpływać na organizm dając charakterystyczne cechy dla MFPS (patrz wyżej) bez dolegliwości bólowych.

Jak uwolnić się od TrP?

Istnieje kilka technik uwalniających TrP. Jedną z nich i zarazem najczęściej wykorzystywaną jest kompresja, a szczególnie metoda ciągłego ucisku. Polega na odnalezieniu oporu ze strony tkanki, a następnie wykonanie głębokiego ucisku bezpośrednio na TrP. Wielu specjalistów uważa, że metoda kompresyjna zmniejsza napięcie w okolicy tkanki mięśniowej.

Dlaczego ważne jest uwalnianie punktów spustowych?

Terapia TrP zmniejsza napięcia tkanki przez co wpływa na poprawę procesów energetycznych komórki a dzięki temu skutkiem jest swobodniejszy przepływ krwi oraz limfy.

Zatem, jeśli borykasz się z bólami głowy i potrzebujesz natychmiastowej ulgi to odwiedź profesjonalnego fizjoterapeutę. Fizjoterapeuta przyczyni się do rzadszego pojawiania się bólu oraz skrócenia czasu trwania takich epizodów.

Ważne do zapamiętania!
Oprócz stosowania leczenia farmakologicznego istnieje fizjoterapia, 
która ma szeroki wachlarz metod wykorzystywanych do polepszenia stanu zdrowia 
i uwolnienia pacjentów od bólu.