Wysiłek fizyczny podczas okresu redukcji

Głównym celem okresu redukcji jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Można do niego dojść kilkoma sposobami, lecz który będzie najefektywniejszy? 

W poście dostępnym TUTAJ pisaliśmy już o tym, w jakim tempie najlepiej redukować nadprogramowe kilogramy i  jakie mogą być następstwa zbyt małej podaży kalorii.

Jednak dieta to nie wszystko ! 

Prawidłowa dieta oraz wysiłek fizyczny powinny zawsze iść w parze. Jest wiele dowodów na ich wzajemne oddziaływanie, dlatego tak ważne, aby równocześnie wdrożyć zarówno zrównoważoną i odpowiednio dobraną dietę oraz plan treningowy lub po prostu zwiększyć w miarę możliwości swoją aktywność fizyczną.

Jak wiadomo, na diecie redukcyjnej nie możemy oczekiwać, aby nasza tkanka mięśniowa rosła w siłę (i objętość), zatem celem numer jeden staje się utrzymanie mięśni, które już posiadamy.
Trening siłowy w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą może zatrzymać proces rozpadu białek mięśniowych, a tym samym zatrzymać redukcję masy mięśni. Dlatego osoby stosujące dietę redukcyjną powinny wprowadzić treningi siłowe w swoje codzienne nawyki. 

Odnosząc się do utrzymania prawidłowego składu ciała (mięśni) dzięki treningom, łatwiej wytłumaczyć fakt, że aktywność fizyczna może również podnosić tempo przemiany materii (metabolizmu).
Na stan naszego spoczynkowego tempa metabolizmu (ilości energii przeznaczanej na same procesy życiowe organizmu, pomijając jakąkolwiek aktywność) bezsprzecznie wpływa skład ciała, a szczególnie zawartość beztłuszczowej masy ciała (w tym głównie tkanki mięśniowej).
Im wyższy poziom beztłuszczowej masy ciała, tym wyższe wykorzystanie kaloryczne na potrzeby fizjologiczne.
Im niższe spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne organizmu, tym trudniej o redukcję masy ciała, a dzieje się to przez niewykorzystane przez organizm kalorie, które pozostają do spożytkowania przez nas w postaci wysiłku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nadmierne restrykcje kaloryczne
(a w szczególności modne diety np. 800 kcal, diety warzywno-owocowe)
ZNACZNIE spowalniają metabolizm,
a ich konsekwencje będą widoczne nie tylko w postaci efektu jo-jo,
ale również w pogorszeniu się stanu zdrowia i samopoczucia.

Podsumowując, równoczesne stosowanie diety redukcyjnej oraz wprowadzenie treningów siłowych, skupi proces redukcji na tkankę tłuszczową, utrzymując równocześnie prawidłowy poziom tkanki mięśniowej, jak również świetnie wspomoże ogólną utratę kilogramów.