Owoce sezonowe – AGREST

Sierpień jest najbardziej obfity w owoce i warzywa, w wielu ogródkach panuje istne sezonowe szaleństwo.

Dzisiaj wychodzimy z propozycją przyjrzenia się owocom agrestu. Jakie zatem korzyści nas czekają po jego zjedzeniu? 

 

 

Agrest – krzew, który w całej Europie występuje głównie w stanie dzikim, jednak w Polsce najczęściej uprawiany i doceniany przez działkowiczów. Ma słodki smak, więc idealnie nadaje się do deserów, owsianek czy też przetworów. Ze względu na niski indeks glikemiczny (25) może być spożywany przez osoby z problemem utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi, oczywiście w umiarkowanych ilościach i najlepiej z dodatkiem np. jogurtu lub orzechów.

Jest średniokalorycznym dodatkiem, na 100 g (dwie garści) dostarcza 46 kcal. Dla porównania, maliny dostarczają podobną ilość energii (43 kcal), jak również sezonowe morele (50 kcal) i truskawki (28 kcal). Za to coraz bardziej popularne i dostępne w sklepach w okresie letnim mango będzie bardziej kalorycznym wyborem – 69 kcal/ 100 g.

Agrest powinien być brany pod uwagę jako dobre źródło błonnika pokarmowego, gdyż jego zawartość w dwóch garściach wynosi ok. 3 g (dla przypomnienia dla osoby zdrowej minimalna zalecana ilość włókna pokarmowego to minimum 25 g).

Pozytywnym aspektem jest również wysoka zawartość składników mineralnych, głównie potasu (230 mg/ 100 g), który jest odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej organizmu oraz prawidłowe ciśnienie krwi, a więc może przeciwdziałać chorobom sercowo-naczyniowym, udarowi. Jednak nie warto na własna rękę sięgać po suplementy diety zawierające znaczne ilości tego pierwiastka, gdyż nadmiar może być szkodliwy. 

Spośród innych sezonowych owoców (malin, jeżyn, borówek i truskawek) agrest odznacza się znacznie wyższą zawartością witaminy A, jest również źródłem wapnia, fosforu, witaminy C oraz E.

Kończąc z teorią, zachęcamy do wypróbowania naszej propozycji
deseru agrestowego:

Składniki: 
2 garści agrestu 
2 łyżki nasion chia 
2 łyżki płatków owsianych górskich 
kubeczek jogurtu naturalnego 

Jogurt wymieszaj dokładnie z nasionami chia i płatkami owsianymi. 
Owoce agrestu przekrój na połówki. Przesyp je do miseczki i zalej jogurtem. 
Wstaw deser w lodówce na co najmniej 2 godziny, najlepiej całą noc. 

Smacznego!