Plecy okrągłe co z nimi zrobić?

Dużo siedzisz w pracy? Twój fotel i biurko nie są dostosowane do Twojej sylwetki? Zaczynasz się garbić? Bolą Cię plecy?

Czym są plecy okrągłe i co z tym możesz zrobić – dowiesz się z tego artykuły!

Plecy okrągłe charakteryzują się zbyt intensywną pracą mięśni piersiowych większych wraz z najszerszymi grzbietu, powoduje to ,,zamknięcie’’ taśmy powierzchownej przedniej kończyn górnych i rotację wewnętrzną kości ramiennych.

Większość czynności dnia codziennego i ćwiczeń opiera się na wewnętrznych rotacjach stawów ramiennych. Nasz organizm ,,dobudowuje’’ sieć włókien kolagenowych wzmacniając dany wektor ruchu. Efektem tego jest zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej pomiędzy łańcuchami z przodu ciała i ich antagonistami. Tworzy nam się wzorzec posturalny, który swoją obecnością nie tylko wpływa na decentrację kości ramiennej w panewce łopatki i obciążenie mięśni karku, ale także wiele innych aspektów od krzywizn kręgosłupa po wzorzec oddechowy.

Jest to dość duży problem w dzisiejszych czasach zważywszy na tryb życia, pracy czy nawyków postawy. Zmagają się z nim kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Rozwój, zbyt wygodne życie i co raz mniejszy ruch powoduje zmiany fizjologiczne w ludzkim ciele. Dając dolegliwości bólowe. Najczęściej do protrakcji barków dochodzi u osób, które pracują przy komputerze lub taśmach montażowych. Wymusza to wyciągniecie rąk do przodu podczas pracy. Siedzący tryb życia a także mała aktywność fizyczna może powodować osłabniecie siły mięśniowej mięśni obręczy barkowej. Warto dodać, iż w dzisiejszych czasach rozwoju technologicznego oraz powszechnej dostępności do urządzeń mobilnych, sprawia iż nadmierne ich używanie zmusza do nieprawidłowego wzorca ruchowego mięśni karku oraz szyi.

Problem może się zacząć kiedy zaczniesz czuć takie dolegliwości jak:

  • mrowienie i drętwienie kończyn górnych,
  • utrudniony oddech czy przełykanie,
  • chroniczny ból mięśni okolicy karku,
  • bóle głowy,
  • migreny.

To tylko początkowe objawy, w konsekwencji dalszego rozwoju problemu może dojść do wysunięcia się krążka między kręgowego popularnie zwanego „dyskiem”, wytworzenia się „wdowiego garbu”, oraz zmniejszenia pojemności płuc.

Aby uporać się z wyżej wymienionymi dolegliwościami, a także zapobiec dalszemu rozwojowi nie pożądanych wzorców ruchowych, a w konsekwencji większych dolegliwości bólowych należy szybko reagować już po pojawieniu się pierwszych symptomów. Pomóc Ci może rehabilitacja, a dokładniej rozluźnienie mięśni przykurczonych takich jak: mięśnie piersiowe, mięsień zębaty przedni, czy mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty który pomoże Ci w ich rozluźnieniu. Takie mięśnie jak czworoboczny czy równoległoboczny możesz rozluźnić za pomocą automasażu czy ostatnio coraz bardziej popularnego „rolowania”. Wraz z rozluźnianiem przykurczonych mięśni należy wzmacniać mięśnie nadmiernie osłabione i rozciągnięte za pomocą ćwiczeń siłowych oraz większej aktywności fizycznej.

Twoje dbanie o każdy aspekt wyżej wymienionych czynników czy konsultacja z fizjoterapeuta zapobiega pogłębianiu się dolegliwości bólowych.  Ponadto pomoże Ci ustawić odpowiednie wzorce ruchowe, co uchroni Cię przed pojawieniem się bólu w przyszłości.