Cieśń nadgarstka

Drętwienie palców? Osłabiona siła chwytu? Może to zaniedbany problem w cieśni nadgarstka… Czym grozi dalsze zaniedbanie? Przeczytaj sam!

Cieśń nadgarstka dotyczy osób, które przeciążają zginacze palców i nadgarstka. Zmagają się z nią np. osoby, które pracują w biurze (myszka komputerowa), kierowcy, tenisiści i wiele innych zawodów.

Cieśni nadgarstka to mechaniczny ucisk na nerw przebiegający w kanale nadgarstka.  Schorzenie może zostać spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej są to choroby reumatyczne, zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy) czy przeciążenie mięśniowe (praca przy komputerze, krojenie twardych warzyw…). Dolegliwości mogą pojawić się także przez struktury w kanale nadgarstka, takie jak tłuszczak lub ganglion.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują drętwienie i ból w okolicy kciuka, palca wskazującego i części palca serdecznego. Z biegiem czasu objawy mogą promieniować do przedramienia czy barku. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, cieśń nadgarstka może doprowadzić do zmniejszania sprawności dłoni przez osłabienie siły mięśniowej, przewlekłe uczucie zdrętwienia, osłabienie czucia skórnego.

Objawy cieśni można zmniejszyć poprzez terapię mięśniowo-powięziową, mobilizację nerwu, stretching oraz wzmacnianie mięśni.

A więc można poradzić sobie z zespołem cieśni nadgarstka, można uniknąć inwazyjnej i dla niektórych ryzykownej interwencji chirurgicznej. Jednak trzeba zacząć działać, trzeba zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Najlepiej już teraz!