Blizna- i co dalej?

Prawidłowa blizna  jest jasna, płaska oraz przede wszystkim nie daje żadnych objawów np. nie swędzi. Czy prawidłowa blizna nie wymaga pracy?

Nieprawidłowo zagojona blizna, czyli taka która swędzi, boli, jest przerośnięta, często powoduje niepokój. Niestety, okazuje się, że nawet prawidłowo zagojona blizna wymaga przywrócenia odpowiedniej ruchomości względem głębszych tkanek w celu zapobiegania wystąpienia zrostów.

O co chodzi z tymi zrostami? Kiedy skóra zostaje przerwana (w głębszej warstwie niż naskórek) organizm wytwarza nową tkankę, która niestety nie ma identycznej struktury jak skóra nigdy nienaruszona. Tkanka bliznowata jest dużo gęściejsza, mniej elastyczna, a jej włókna kolagenowe są ułożone w sposób dość chaotyczny. Taka struktura przyrasta często do warstw głębiej położonych przez co zaburzony jest ślizg tkankowy. Może to powodować objawy miejscowe jak np. blizna w okolicy barku powodująca ograniczony zakres ruchu, czy objawy bardziej odległe jak np. bóle głowy po cesarskim cięciu.

Do pracy z blizną wykorzystuje się m.in. techniki masażu tkanek głębokich, kinesiotaping, czy mobilizację blizny. Dzięki temu dbamy nie tylko o wygląd blizny, ale przede wszystkim zapobiegamy jej negatywnym skutkom.

Brzmi pozytywnie?  Współpraca ze specjalistami zawsze przynosi pozytywne efekty, a borykamy się ze wszystkimi negatywami!