Magiczne punkty w ciele

Rwa kulszowa? Migrena? Zwyrodnienie kręgosłupa? Zespół bolesnego barku? A może… punkt spustowy?

Punkt spustowy jest to bolesne zgrubienie lub  guzek, w przebiegu mięśnia, który może dawać ból miejscowy (dokładnie w danym punkcie)  lub rzutowany (w innym miejscu niż faktyczne zaburzenie). Tworzenie takich punktów zaczyna się dość niewinnie – najczęściej od lekkiego dyskomfortu, który stopniowo narasta aż do silnego, promieniującego bólu.

Takie „zgrubienia” tkanki często są przyczyną uczucia sztywności karku, czy bólu odcinka lędźwiowego, nierzadko są też przyczyną bólów głowy. Równie często punkty spustowe lokalizują się w mięśniach pośladkowych, dając tym samym objawy podobne do rwy kulszowej. Co ważne, punkt spustowy powoduje nie tylko ból, ale także ograniczenie zakresu ruchomości w stawie oraz osłabienie siły mięśnia w którym się wytworzy.

Po prawidłowym zdiagnozowaniu przystępujemy do terapii. Stosuje się tutaj metody rozluźniania mięśniowo- powięziowego takie jak np. masaż tkanek głębokich, FDM, czy specyficzne techniki miejscowego uwalniania tych punktów. Dodatkowo dużą ulgę w przypadku punktów spustowych mogą przynieść np. ciepłe okłady, które będą powodować rozluźnienie nadmiernie napiętych obszarów.

Posiadasz wyżej wymienione dolegliwości?! Podejrzewasz, że masz dużo takich punktów spustowych?! Przekonajmy się razem!