Matcha – królowa herbat

Matcha jest popularnym sproszkowanym rodzajem zielonej herbaty. Wywodzi się z Japonii i wyróżnia ją tradycyjny sposób uprawy oraz sposób przygotowania. Poprzez zacienienie krzewów przez większą część ich wzrostu, uzyskiwany jest unikalny skład liści herbacianych, oddziałujący na jej wyjątkowy smak jak i właściwości prozdrowotne. W porównaniu do innych rodzajów herbaty, matcha jest wolna od wyczuwalnej goryczki, a przeważa w niej pożądany smak umami, skąd może się wywodzić twierdzenie o jej najwyższej jakości i wyjątkowym aromacie spośród innych napojów.

 

 

Sposób przyrządzenia: 

Zalej sproszkowaną herbatę przegotowaną, gorącą wodą (80°) i wymieszaj. 

Dzięki wysokiej zawartości substancji o działaniu przeciwutleniającym, może współdziałać z systemem obronnym organizmu w walce z wolnymi rodnikami.
Wolne rodniki znajdują się w fizjologiczny sposób w komórkach ciała i w odpowiednich ilościach pełnią ważne funkcje. Jednak, gdy występują  w nadmiarze, grają niemałą rolę w przedwczesnym starzeniu się komórek, uszkadzając ich strukturę, jak również długofalowo mogą przyczyniać się do występowania chorób zwanych aktualnie, cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nowotwory, choroby neurdegeneracyjne.

Oprócz właściwości antyoksydacyjnych, matcha, ceniona jest również za działanie uspokajające, dające uczucie zrelaksowania, poprawiające ogólną pracę mózgu.

Codzienna dawka herbaty potencjalnie zwalcza odczuwanie stresu.

Regularne spożywanie herbaty jest odwrotnie proporcjonalne z występowaniem demencji, choroby Alzhaimera i Parkinsona, ze względu na potencjalne działanie neuroprotekcyjne.

Kobiety w podeszłym wieku, ze względu na znacznie zwiększone ryzyko osteoporozy, powinny włączyć ją do codziennej diety w celach profilaktycznych.

Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, stymulując układ odpornościowy i procesy detoksykacyjne, matcha może być związana z obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów.

Wzmaga proces gojenia się ran, może być użyteczna przy trądziku i łuszczycy.

Regularne spożywanie naparów herbacianych z matchy, może również obniżać stężenie cholesterolu.

 

Matcha słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych, jest również smacznym dodatkiem do dań i napojów.
Wiele argumentów, między innymi te tu przedstawione, skłania do włączenia jej do codziennych rytuałów dnia, do czego i my zachęcamy!