Co ma wspólnego stomatolog z fizjoterapeutą?

Czy słyszeliście już kiedyś o stawie skroniowo- żuchwowym? Większość z Was pewnie nie, bo niestety dowiadujemy się o nim dopiero kiedy sprawia nam problemy.

 

 

Staw skroniowo- żuchwowy to połączenie kości skroniowej z żuchwą i znajduje się w okolicy ucha i umożliwia nastepujące ruchy:

  • zamykanie i otwieranie ust
  • wysuwanie i cofanie żuchwy
  • ruchy do boku

Objawy zaburzeń stawu skroniowo- żuchwowego mogą być lokalne, np.: ból w okolicy ucha, uczucie napięcia żuchwy, brak możliwości otwarcia ust, przeskakiwanie czy klikanie w stawie podczas jedzenia, itd.

Zaburzenia w obrębie żuchwy mogą powodować objawy w innych częściach ciała np.: bóle głowy, kręgosłupa szyjnego, barków, czy bóle zębów.

Problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym często zaczynają się w jamie ustnej. Nieprawidłowy zgryz, czy leczenie stomatologiczne mają olbrzymi wpływ na mechanikę stawu.

Dlatego też bardzo ważna jest współpraca stomatologa z fizjoterapeutą! Ta współpraca pomaga znaleźć i wyleczyć przyczynę problemu, która czasem będzie wynikała z leczenia stomatologicznego,  a czasami z zaburzeń w układzie ruchu.