Jak sprawić aby blizna zniknęła?

Blizny… Kto ich nie ma? Wystarczy, że zdarzyło Ci się przewrócić w dzieciństwie i rozbić kolano lub mieć zapalenie wyrostka i wymagana była operacja…

Ale kto z Was pracuje nad nimi, by uniknąć przykrych konsekwencji?!

Blizna jest konsekwencją urazu czy zabiegu operacyjnego. Jest niestety mniej elastyczna niż skóra, przez co sprawia wiele problemów. Nie dość, że może zaburzać funkcjonowanie, ograniczać zakres ruchu, to na dodatek brzydko wygląda i może wpędzać w kompleksy. W takim razie jak sobie z nią radzić i co robić, by była jak najmniej kłopotliwa?

Zacznijmy od tego, że blizna bliźnie nierówna. To, jak będzie wyglądała zależy od tego, jak duża i głęboka była rana oraz od tego, jak przebiegał proces gojenia. Ma na nią też wpływ okolica ciała, która doznała urazu. Dekolt, klatka piersiowa czy okolice uszu predysponują do tego, że blizna po zagojeniu będzie wypukła i mało estetyczna.

Na ostateczne formowanie się blizny ma wpływ wiele czynników, m.in.: tryb życia, nałogi (zwłaszcza palenie!), nieodpowiednia dieta, a także czynniki genetyczne. Cały proces może trwać nawet kilka miesięcy, ale ważne jest, żeby zacząć terapię najwcześniej, jak jest to tylko możliwe.

Co więc robić? Przede wszystkim warto udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi mobilizację blizny – czy to bezpośrednią czy pośrednią (na tkankach ją otaczających). Dodatkowo możesz wspomagać się różnymi środkami, które mają działanie np. zmiękczające bliznę. Pamiętaj tylko, że takie preparaty nie nadają się na każdą z nich.

Po więcej informacji zgłoś się do specjalisty.