Nie musisz grać w tenisa, aby mieć łokieć tenisisty

Czym jest łokieć tenisisty i kogo najczęściej dotyka? Wokół tego schodzenia nagromadziło się wiele fałszywych opinii. Główną z nich jest przekonanie, że łokieć tenisisty jest to choroba, z którą najczęściej zmagają się osoby, które grają w tenisa. A jak jest naprawdę?

 

Owszem, tenisiści mogą cierpieć z powodu łokcia tenisisty, jednak stanowią oni zaledwie niewielki odsetek osób, których dotyka to schorzenie. Najczęściej z tego powodu cierpią pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy czy monterzy, dlatego też łokieć tenisisty został uznany za chorobę zawodową.

A czym właściwie jest? Łokieć tenisisty to dość uciążliwa dolegliwość, która może nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie powodując ból w okolicy łokcia. Objawy najczęściej pojawiają się, gdy próbujesz używać nadgarstka, tj. chcesz coś podnieść, chwycić czy zacisnąć pięść, a także podczas pisania na klawiaturze. W późniejszym stadium choroby, ból może pojawiać się również w spoczynku. Do niedawna istniało przekonanie, że jego przyczyną jest zapalenie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka, które mają swój przyczep na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, jednak obecnie uważa się, że odpowiedzialne za to są zmiany degeneracyjne, powstałe w wyniku przeciążeń i mikrourazów.

Jako, ze okazało się, że łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym – leki przeciwzapalne nie działają, a przeciwbólowe nie leczą, a jedynie  usuwają objawy. Schorzenie to leczy się masażami, falą uderzeniową czy stosowaniem zabiegów z zakresu fizykoterapii.

Na szczęście możesz spróbować uniknąć tej przykrej dolegliwości. Jeśli dużo siedzisz przy biurku i pracujesz przed komputerem, trzymaj przedramiona na blacie. Łokcie w tej pozycji powinny znajdować się poza jego powierzchnią tak, aby nie drażnić nerwu łokciowego. Klawiatura, z której korzystasz, powinna być w miarę możliwości płaska, tak aby Twoje nadgarstki nie były zbyt mocno odchylone do góry – unikniesz w ten sposób nadmiernego przeciążenia mięśni.

A jeśli schorzenie już Cię dotyczy – zgłoś się do fizjoterapeuty, który ustali plan działania i pomoże Ci zwalczyć to dokuczliwe schorzenie.