Korzenny aromat świąt będący równocześnie zapachem zdrowia

Cynamon dostępny jest cały rok. Jednak to właśnie w zimowych miesiącach najczęściej sięgamy po tę pięknie pachnącą korzenną przyprawę. Cynamon ma długą i pełną uznania historię zarówno jako przyprawa, jak i jako naturalny środek leczniczy. Po pierwsze jest to świetne źródło manganu, wapnia oraz błonnika pokarmowego. Natomiast z właściwości zdrowotnych szczególnie skorzystają sportowcy, cukrzycy, osoby z uwielbiające słodycze bądź z chorobami układu krwionośnego. Nie zaliczasz się do żadnej z tej grupy? To może chcesz poprawić swoją sprawność umysłową?

Zdrowotnymi właściwościami cynamonu będą szczególnie zainteresowane osoby z cukrzycą jak również Ci, którym ciężko jest powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy. Dodanie tej korzennej przyprawy do potraw spowalnia opróżnianie się żołądka, a co za tym idzie wolniejsze pojawianie się jedzenia w jelitach. W praktyce oznacza to, że poziom glukozy we krwi wzrasta miarowo i spokojnie. Utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważne dla cukrzyków. Unikanie nagłych skoków glukozy we krwi doskonale wspomaga kontrolę głodu oraz przeciwdziała pojawianiu się zachcianek słodyczowych. Co najważniejsze wcale nie trzeba jeść cynamonu łyżkami. Naukowcy przeprowadzili badanie podając 300 g samego deseru ryżowego lub z dodatkiem 6 g cynamonu (około łyżeczki). Druga grupa badanych wykazała od 34,5 do 37% wolniejsze opróżnianie żołądka oraz znacznie zmniejszony wzrost glukozy we krwi.

Jeżeli myślisz, że to koniec korzyści dla osób z cukrzycą płynących z cynamonu, to się poważnie mylisz. Cynamon nie tylko wspomaga kontrolę pojawiania się cukru we krwi, ale również pomaga organizmowi reagować na glukozę. Ta korzenna przyprawa po pierwsze stymuluje receptory insuliny do prawidłowego działania, ja również hamuje enzymy, które dezaktywujące receptory.

Właściwości cynamonu obserwujemy nie tylko na daną chwilę po posiłku. Badania pokazują, że osoby z cukrzycą typu II, które regularnie dodają tą przyprawę do potraw doświadczają znacznych redukcji cukru we krwi. Jak dużo można osiągnąć? W jednym z badań uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup: 1g cynamonu/ dzień, 2g/ dzień, 3g/ dzień i trzy grupy z 1g, 2g lub 3g placebo. Po 40 dniach nawet najmniejsza dawka wywołała efekt – 20% redukcji glukozy we krwi. Patrząc na wszystkie cynamonowe grupy otrzymujemy redukcję cukru na poziomie 18 – 29%, 23 – 30% trójglicerydów, 7 – 27% LDL-cholesterolu, podczas gdy nie zaobserwowano żadnych zmian z grupach placebo.

Działanie już znamy, ale powstaje pytanie jaki jest mechanizm tych zmian? Od tego miejsca z zainteresowanie powinny czytać nie tylko osoby cukrzycą, ale również osoby regularnie trenujące i sportowcy. Okazuje się, że to mięśnie szkieletowe zyskują większą zdolność do absorpcji cukru z krwi. Po 3 tygodniach codziennej dawki cynamonu jest to wzrost na poziomie 17%. Osoby z cukrzycą teraz rozumieją co się dzieje z glukozą z pożywienia, bo przecież nie rozpływa się w nicość… Po prostu wędruje do mięśni, gdzie może być wykorzystana. Natomiast sportowcy powinni również zauważyć korzyść dla siebie. Lepszy pobór cukru z krwi sprawia, że mięśnie mają większą zdolność do pracy. Ponadto uzupełnianie glikogenu mięśniowego po treningu staje się dużo łatwiejsze.

Aldehyd cynamonowy to związek, któremu naukowcy poświęcili wiele badań. Najważniejszą właściwością tego aldehydu to zapobieganie tworzenia się zakrzepów naczyniowych. W przypadku skaleczenia się, płytki krwi gromadzą się w uszkodzonym miejscu. A więc pełnią one niezmiernie ważną rolę w krzepnięciu krwi. Jednak ich niekontrolowane gromadzenie się bez zaistniałej przyczyny może doprowadzić do niebezpiecznej dla życia sytuacji. To właśnie tutaj możemy zauważyć nieocenioną cechę aldehydu cynamonowego, gdyż zapobiega on niepotrzebnemu łączeniu się płytek krwi. W efekcie ryzyko zawału serca jak i udaru mózgu zdecydowanie zmniejsza się. Ponadto nasz organizm lepiej funkcjonuje, ponieważ krew swobodnie płynie we wszystkich naczyniach krwionośnych. Dlatego też mamy tutaj kolejną zaletę dla sportowców: lepsze ukrwienie włókien mięśniowych znów zwiększa nam wydolność, lecz tym razem za pomocą zupełnie innego mechanizmu. Poprzez efektywne krążenie otrzymujemy nie tylko więcej cukru, ale także więcej tlenu.

Mamy coś dla zdrowia i dla aktywności fizycznej, a co z aktywnością umysłową? Z wniosków badawczych zaprezentowanych na konferencji Association for Chemoreception Sciences dowiadujemy się, że nawet sam zapach cynamonu poprawia efektywność procesów myślowych. Podczas doświadczeń szczególnej poprawie uległy zadania wymagające dużej uwagi, pamięci związanej z kojarzeniem, krótkotrwałej pamięci oraz refleks wizualno-motoryczny. Dla wyjaśniania uczestnicy badań wypełniali zadania będąc poddani czterem różnym czynnikom: brak zapachów, miętowy, jaśminowy lub cynamonowy zapach. Najlepsze wyniki oczywiście osiągnięto dzięki zapachowi cynamonowemu.

Kwasy tłuszczowe zawarte w tej korzennej przyprawie sprawiają, że cynamon znany jest również jako antybakteryjny oraz antygrzybiczny produkt. Naukowcy sprawdzili te właściwości na wielu gatunkach mikroorganizmów. Wiele osób z pewnością szczególnie zainteresuje, że cynamon okazał się skuteczny w zwalczaniu m. in. drożdży Candida. Podczas gdy szczepy Candida były odporne na popularny lek fluconazole, cynamon hamował rozwój tych drożdży. Skuteczność antybakteryjnych właściwości cynamonu jest na tyle wysoka, że można go używać jako środek konserwujący. Z badania opublikowanego w czasopiśmie International Journal of Food Microbiology możemy dowiedzieć się, że dodanie jedynie kilku kropel esencji z cynamonu do 100 ml przetworów przechowywanych w chłodnym miejscu hamuje rozwój Bacillus cereus, bakterii popularnie występującej w produktach spożywczych będącej równocześnie przyczyną wielu zatruć pokarmowych. Efekt ten utrzymywał się przez 60 dni. Natomiast B. cereus wręcz rozkwitł w tych samych przetworach przechowywanych w takich samych warunkach jednak bez dodatku esencji cynamonu.

Jedna przyprawa, a tyle korzyści… no i w dodatku tyle aromatu i przyjemnych skojarzeń z świąteczną atmosferą…