Czym jest rozstęp mięśni prostych brzucha?

Bierzemy na tapetę temat ostatnio bardzo popularny, a mianowicie rozstęp mięśnia prostego brzucha. Co ciekawe, może on dotyczyć zarówno kobiet po porodzie, osób intensywnie ćwiczących mięśnie brzucha, jak i osób (częściej mężczyzn) z otyłością brzuszną, szczególnie tych, którzy cierpią na kaszel palacza, bądź mających Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP).


Mięsień prosty brzucha składa się z dwóch pasm mięśniowych połączonych włóknistą strukturą zwaną kresą białą. Ma ona długość ok. 33 cm oraz szerokość 10 mm, a przyczepia się do rękojeści mostka i do spojenia łonowego. Rozejście mięśnia prostego brzucha, to inaczej poszerzenie się kresy białej i tym samym rozsunięcie dwóch pasm mięśniowych.

Podczas ciąży szczególnie w trzecim trymestrze może ulec zwiotczeniu i rozszerzeniu za sprawą dwóch hormonów- releksyny i elastyny, które działają zwiotczająco na tkankę łączną. Wśród sportowców nadmierne przeciążanie mięśni prostych brzucha, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej poprzez nieprawidłowy oddech podczas ćwiczeń również może doprowadzić do rozejścia mięśni prostych brzucha.

Jak sprawdzić, czy doszło do rozejścia mięśni prostych brzucha?

Przede wszystkim rozpoznasz to po wyglądzie swojego brzucha, który przypomina brzuch kobiety w ciąży. Osoby opisane powyżej mają większy czynnik ryzyka powstania takiego zjawiska. Aby sprawdzić,czy to schorzenie Cię dotyczy połóż się na płaskim, twardym podłożu, ugnij nogi w biodrach i kolanach, tak aby stopy leżały na ziemi, następnie oderwij głowę i łopatki od ziemi, jakbyś chciał zrobić brzuszki i palcami po kolei sprawdzaj linię brzucha biegnącą od końca mostka (rękojeści) aż do spojenia łonowego. Jeżeli czujesz, że palce zatapiają się wgłąb przucha, a od boku ściskają je mięśnie, obróć rękę spodem dłoni w kierunku twarzy i sprawdź, ile palców jesteś w stanie tam włożyć. Jednemu palcu odpowiada 1 cm. Im więcej palców jesteś w stanie włożyć, tym większy jest rozstęp.

Jeżeli rozpoznasz u siebie tę dolegliwość, nie panikuj. Sam rozstęp, szczególnie jeśli jest niewielki, nie jest groźny. Ale nie powinno się tego tak zostawiać, ponieważ jeżeli już do tego doszło, to mięśnie same się nie zejdą. Potrzebne są odpowiednie ćwiczenia. Nie wykonuj żadnych ćwiczeń na własną rękę, bo możesz sobie zaszkodzić! Udaj się do doświadczonego fizjoterapeuty, który Cię dokładnie zbada i pokaże ćwiczenia zamykające rozstęp.