CORE, czyli lek na nieprawidłową postawę

Niestety przez nasz obecny tryb życia, gdzie przez większość dnia stoimy lub siedzimy, chyba nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie miała problemu z bolącym kręgosłupem. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest na to sposób. Może nie każdy wie, że za naszą postawę odpowiadają mięśnie głębokie, tworząc tzw. gorset mięśniowy. Aby go wzmocnić, a tym samym ustrzec się przed nieprawidłową biomechaniką kręgosłupa i jego bólem należy ćwiczyć stabilizację centralną (ang. Core stability).

Oto przykłady prostych ćwiczeń, które dobrze by było wykonywać codziennie lub co drugi dzień po 10 powtórzeń w trzech seriach.

Ćwiczenie 1:
Przyjmij pozycję klęku podpartego, następnie wyciągnij przed siebie prawą rękę i wyprostuj lewą nogę (1a), następnie połącz prawy łokieć z lewym kolanem (1b). Powtórz 10 razy nie odkładając ręki ani nogi. Następnie zmień stronę.

Ćwiczenie 2:
Deska – przyjmij pozycję podporu przodem, mocno napnij brzuch i pośladki. Pamiętaj, aby kręgosłup w odcinku lędźwiowym nie był ani nadmiernie wygięty w dół ani w górę – powinien być prosty, jak deska. Wytrzymaj 60 sekund.