Niedoceniany przez nas narząd, czyli przepona

Przepona poprzez swoje rozległe przyczepy łączy się z wieloma narządami i strukturami na przykład z kręgosłupem lędźwiowym, a dokładniej z 1-3 kręgiem lędźwiowym, z przełykiem (który przez przeponę przechodzi), z wątrobą, żołądkiem, śledzioną, okrężnicą, dwunastnicą, sercem za pomocą więzadeł i z płucami za pomocą opłucnej. Ruchy oddechowe przepony są mocno połączone z pracą innych narządów za pomocą receptorów. Poprzez to jeśli praca przepony zostanie zaburzona, wówczas dolegliwości mogą występować nawet w odległych narządach. Jednak przeponę możesz samodzielnie ćwiczyć w domu!

Oto kilka podpowiedzi jak to zrobić:

1. Połóż się na plecach, ugnij nogi w biodrach i w kolanach. Jedną rękę połóż na mostku, drugą na pępku. Weź wdech nosem w taki sposób, aby uniosła się tylko ręka na mostu, następnie powoli zrób wydech ustami. Powtórz pięć razy. Następne pięć wdechów zrób w taki sposób, aby uniosła się tylko ręka na pępku. Ćwiczenie wykonuj powoli.

2. Połóż się na plecach, ugnij nogi w biodrach i w kolanach. Weź głęboki wdech nosem, aby do góry uniósł się tylko brzuch (to miejsce, gdzie w poprzednim ćwiczeniu była ręka), a następnie wypuść powietrze ustami w taki sposób, aby maksymalnie wciągnąć brzuch (przykleić pępek do kręgosłupa). Powtórz to ćwiczenie pięć razy, jednak nie więcej, aby nie doszło do hiperwentylacji.

3. Usiądź na krześle. Ręce ułóż na krawędzi dolnych żeber, aby „zahaczyć” palcami o zebra. Następnie weź wdech nosem i podczas wydechu ustami spróbuj wcisnąć palce pod żebra. Podczas wdechu nie pozwól, aby mięśnie wypychały Ci palce. Przy kolejnym wydechu, spróbuj wcisnąć palce trochę mocniej, a jednocześnie lekko zgarb się. Powtórz to ćwiczenie pięć razy.

Takie ćwiczenia oprócz mobilizacji przepony świetnie wpływają na relaks (tym bardziej, jeśli robisz je na świeżym powietrzu), ponieważ dotleniasz w ten sposób cały organizm. Poza tym skupiając się tylko na oddechu dajesz odpoczynek głowie, która ciągle goni za różnymi myślami. Krótko mówiąc dwa w jednym: zdrowie i odpoczynek!