Rwa kulszowa – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Ogólnie rzecz biorąc rwa kulszowa to schorzenie, w którym dochodzi do ucisku pewnej struktury na nerw kulszowy. Nerw ten pochodzi z tak zwanego splotu krzyżowego, czyli połączenia korzeni nerwowych wychodzących z segmentów kręgosłupa od L4 do S3. Dalej przechodzi przez pośladek, wzdłuż tylnej części uda, a w dole podkolanowym rozgałęzia się na nerw piszczelowy i strzałkowy wspólny, które biegną aż do palów stopy. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem w ludzkim organizmie.

W jaki sposób może dojść do jego ucisku? Na przykład przez wysunięcie krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnienieniowe stawów międzykręgowych, co prowadzi do zwężenia kanału kręgowego (stenozy), wyrośla kostne na trzonach kręgów, trwałe przesunięcie się trzonów kręgów względem siebie (kręgozmyk), nadmierne napięcie tkanek miękkich, np. mięsień gruszkowaty (zespół mięśnia gruszkowatego). Ból wywołany uciskiem może boleć miejscowo lub promieniować wzdłuż kończyny aż do palców stopy.

Co najlepiej wtedy zrobić? Najmniej bolesną pozycją może okazać się leżenie przodem z poduszką pod brzuchem w celu zmniejszenia lordozy i w konsekwencji dolegliwości bólowych, choć nie jest to regułą. Nerwy bardzo lubią ciepło, więc wszelkiego rodzaju ciepłe kąpiele, czy przykładanie termoforu w miejscu najbardziej czułym może przynieść ulgę. Aby jednak pozbyć się przyczyny należy wybrać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który sprawdzi, co jest powodem rwy kulszowej oraz zastosuje odpowiednią terapię.