Mikroflora i jej wpływ na naszą osobowość

Na co wpływa nasza mikroflora jelitowa? No cóż… pytanie wydaje się dla mnie dość proste – na wszystko 🙂 Co zawiera się w „tym wszystkim”? Czy na nasz mózg? Na pewno! Czy na nasze  zachowanie? Tak! Czy na naszą osobowość? Okazuje się, że również tak! Badanie opublikowane niecały miesiąc temu dostarcza na informacji właśnie na ten temat. Spróbujmy więc dowiedzieć się więcej!

Do tej pory powszechnie było wiadome, że mikroflora jelitowa znacząco wpływa na fizjologię i funkcjonowanie człowieka, nie wyłączając z tego oczywiście funkcji mózgu. Stosunkowo niedawno zainteresowano się tematem wpływu bakterii jelitowych na zachowanie człowieka. Nasze zachowanie kształtowane jest poprzez dwukierunkowy przepływ informacji pomiędzy mózgiem a jelitami. Zapewne każdy z Was to wie, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Perystaltyka (czyli naturalne skurcze mięśni gładkich jelit, powodujące sukcesywne przesuwanie się treści jelitowej) w dużej mierze zależy od stresu i stanu emocjonalnego. Każdy z Was pewnie w swoim życiu przeżył biegunkę spowodowaną stresem – to właśnie przykład tej zależności. Za to z drugiej strony, receptory bólu znajdujące się w jamie brzusznej wysyłają sygnały do mózgu, zmieniając tym samym nasze samopoczucie i zachowanie. Ta zależność wydaję się być tym bardziej oczywistą dla nas. Trzeba jednak sobie uświadomić, że zarówno prawidłowe funkcjonowanie jelit, perystaltyka, jak i dobre samopoczucie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie brak bólu jest głównie zależne od mikroflory.  Skoro mikroflora wpływa na jelita, jelita wpływają na nasze zachowanie, to czy istnieje również bezpośrednia zależność pomiędzy bakteriami jelitowymi a zdrowiem psychicznym człowieka?

W ciągu ostatniej dekady badania naukowe dość dokładnie opisały zależności występujące pomiędzy mikroflorą a uczuciem niepokoju, stresem czy depresją. Jednak badania w większości były wykonywane na modelu zwierzęcym, na myszach. Te nieliczne badania z udziałem człowieka dowiodły za to wpływu bakterii jelitowych na schizofrenię, depresję, czy autyzm. Co więcej okazało się, że przyjmowanie indywidualnie dobranych probiotyków zmniejszyło uczucie niepokoju u osób cierpiących na depresję. Wyniki te wskazują na duży potencjał terapeutyczny mikroflory w odniesieniu do zdrowia psychicznego.

Na temat zdrowia psychicznego i mikroflory już coś wiemy. Naukowcy oczywiście w swoich rozmyślaniach poszli dalej. Rozpoczęli badania nad osobowością. To jest niezwykle ciekawe – nasza osobowość! To w jaki sposób zachowujemy się, to jacy jesteśmy, to w jaki sposób wyróżniamy się z tłumu, to w jaki sposób radzimy sobie w każdej z życiowych sytuacji… I To ma być zależne od maluśkich bakterii zamieszkujących nasze jelita???

Zadajmy sobie więc najpierw pytanie „co to jest osobowość?”. Badacze z Korei posłużyli się Wielką Piątką, czyli modelem osobowości opierającej się na pięciu czynnikach: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Unikalna mieszanka tych czynników determinuje nasze indywidualne uczucia, myśli i zachowanie. Następnie koreańscy naukowcy przebadali 1,5 tysiąca próbek kału w celu określenia mikroflory. Oznaczono materiał genetyczny bakterii jelitowych, dokonano oceny sposobu żywienia oraz osobowości ochotników biorących udział w badaniu. Ciekawe co im takiego wyszło…

Otóż okazuje się, że wyłoniono 16 szczepów bakteryjnych, które mają wpływ na cechy osobowości. W szczególności sześć szczepów bakteryjnych silnie wpływa na cechę neurotyczności i sumienności. Wyróżniono również, że:

  • bakterie Gammaproteobacteria wykazują bardzo duży wpływ na neurotyczność (im więcej tych bakterii, tym silniejsza cecha);
  • bakterie Gammaproteobacteria wykazują bardzo duży wpływ na ekstrawersję (im więcej tych bakterii, tym słabsza cecha);
  • bakterie Lachnospiraceae wykazują bardzo duży wpływ na sumienność (im więcej tych bakterii, tym silniejsza cecha);
  • bakterie Proteobacteria wykazują bardzo duży wpływ na sumienność (im mniej tych bakterii, tym silniejsza cecha).

To Ci dopiero… a jednak nasza osobowość zależy od mikroflory jelitowej! Trzeba sobie więc zdać sprawę, jak ważną rolę odgrywają bakterie zamieszkujące nasz przewód pokarmowy! Warto w tym momencie zaznaczyć, że DNA mikroflory zawiera ponad 2 mln genów – to więcej niż posiada sam w sobie człowiek. Jeżeli więc wydaje Ci się, że świadomie podejmujesz decyzję, to nic bardziej błędnego! To bakterie żyjące w Twoim jelicie właśnie podjęły decyzję!

 

Kim HN, Yun Y, Ryu S, Chang Y, Kwon MJ, Cho J, Shin H, Kim HL. Correlation between gut microbiota and personality in adults: A cross-sectional study. Brain Behav Immun. 2017 Dec 24. pii: S0889-1591(17)30553-6.