Zachowanie dziadków może mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Kochani Dziadkowie, wszyscy wiedzą, że chcecie dobrze dla swoich wnucząt. Zastanówcie się jednak czy przypadkiem, zapewne nieświadomie, nie popełniacie błędów względem swoich pociech. Rodzice, popatrzcie na swoich Rodziców i ich zachowanie w stosunku do Waszych dzieci. Świeżutko opublikowane badanie naukowe bezwzględnie podsumowało wpływ opieki Dziadków na zdrowie Wnucząt.

W ostatnim czasie naukowcy uświadomili sobie, że wiele wiedzą na temat wpływu wychowania dziadków na dzieci w przypadku, kiedy Dziadkowie pełnią rolę głównych opiekunów dzieci. Jednak do tej pory nie zostało naukowo podsumowane oddziaływanie dziadków na dzieci, kiedy to rodzice wychowują dzieci, a dziadkowie jedynie spotykają się z wnuczętami. Dosłownie w tym miesiącu zostało opublikowane badanie tzw. przegląd systematyczny na ten temat. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow dokładnie opisali i przeanalizowali 56 badań zajmujących się powyższym zagadnieniem.

Absolutnie wszystkie badania jednogłośnie pokazały, że dziadkowie mają negatywny wpływ na wagę dzieci. Dzieci często spotykające się ze swoimi dziadkami są bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Zapewne związane jest to z faktem, że praktycznie wszystkie badania wykazały, że dziadkowie mają negatywny wpływ na jakość diety swoich wnucząt. Tylko jedno badanie wykazało pozytywny wpływ dziadków, którzy zachęcali swoje pociechy do jedzenia zdrowych produktów i potraw. Podobnie tylko jedno badanie potwierdziło pozytywne zachowanie dziadków dbających o odpowiednią ilość ruchu dzieci. Co prawda w tym aspekcie badania nie są aż tak jednogłośne, część badań nie zaobserwowała żadnej zależności. Niemniej jednak nadal większość badań pokazała, że dziadkowie pozwalają na to, aby dzieci spędzały więcej czasu siedząc, grając w gry komputerowe.

Trzeba przyznać – nie wygląda to dobrze… Z drugiej strony na pewno dziadkowie nie chcą zrobić krzywdy swoim wnuczętom. Skąd więc się bierze ten negatywny wpływ? Naukowcy scharakteryzowali dziadków jako osoby w większości niedoinformowane oraz pobłażliwe, a słodkości służą im za emocjonalne narzędzie do kształtowania relacji z wnukami. Znacząca część dziadków chcąc wywołać uśmiech na twarzy dziecka, wręczają im słodycze i wysokokaloryczne wypieki. Dziadkowie z myślą o dbaniu o zdrowie dziecka, bardzo często doprowadzają do przejedzenia malucha. Wielokrotnie możemy usłyszeć z ust babci „Jedz, jedz, weź sobie dokładkę! Musisz mieć siły, aby rosnąć!”. Niestety efektem jest nic innego jak rosnąca liczba dzieci z nadwagą i otyłością.

Autorzy badania podkreślają, że wpływ dziadków na zdrowie pociech będzie miał coraz większe konsekwencje. W dzisiejszych czasach rodzice mają mniej czasu, więcej pracują, jak również zwiększa się ilość samotnych matek, dlatego też dziadkowie coraz częściej doraźnie zachowują się wnuczętami. Co więcej pogarsza sytuację fakt, że rozmowa ze starszymi osobami jest zazwyczaj utrudniona. Bardzo ciężko jest przekonać dziadków, że przesadzają z ilością słodyczy wręczanych maluchom. Wszystkie te zależności powodują zwiększający się odsetek nadwagi w populacji, jak również coraz poważniejsze problemy zdrowotne społeczeństwa.

Musimy sobie uświadomić zagrożenia wychowania dziadków i ich wpływu na dietę i aktywność fizyczną naszych pociech. Starajmy się od początku korygować niepokojące nas zachowania. Bądźmy cierpliwi tłumacząc własnym rodzicom, że chcąc dobrze, niekoniecznie dobrze robią. Z pewnością wymaga to od rodziców wiele wysiłku, zwracania uwagi na to co dzieci robią w towarzystwie dziadków, jak również wytrwałości w dyskusjach z dziadkami. Jestem jednak pewna, że wszystkie te trudy będą w przyszłości procentować w zdrowiu dzieci, ich prawidłowym żywieniu, ich prawidłowym rozwoju uwarunkowanym przez dużą ilość ruchu.