Czy jest możliwa remisja cukrzycy?

Każdego dnia kilkaset osób w Polsce słyszy od swojego lekarza diagnozę cukrzycy typu II.  Z zeszłorocznych danych wynika, że jest ponad 2,17 mln Polaków dotkniętych tą chorobą. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę ilość osób, które są nieświadome swojego schorzenia, co daje nam liczbę 2,73 mln… Myślę, że każdy w swoim życiu słyszał o niej. Jednak nie każdy wie, że przy odrobinie pracy nad swoim organizmem, całkowita remisja cukrzycy jest możliwa.

Kiedyś cukrzyca typu II była chorobą dotykającą jedynie starsze osoby. Niestety obecnie sytuacja dramatycznie się zmieniła. Choroba ta występuje również u młodych osób… Cukrzyca zbiera tak duże żniwo poprzez rozszerzającą się epidemię nadwagi oraz otyłości. Dzieję się tak, gdyż kluczową kwestią jest umiejscowienie tkanki tłuszczowej. Jeżeli nadmiar tkanki tłuszczowej występuje pod skórą, zagrożenie jest jeszcze niewielkie. Jednak kiedy tkanka tłuszczowa zaczyna dodatkowo odkładać się na wątrobie i trzustce, organy te nie są w stanie prawidłowo funkcjonować…

Niejednokrotnie pacjenci słyszą od swojego lekarza „wyniki laboratoryjne dają nam potwierdzenie diagnozy cukrzycy typu II. Jednak nie jest to poważna sprawa, bo jest to łagodna cukrzyca, a wyniki można spokojnie wyregulować lekami”.  Osobiście uważam, że takie słowa są straszne i nie tędy droga…

Pacjent powinien być w pełni świadomy konsekwencji i zagrożeń jakie niesie za sobą cukrzyca. Lekarz powinien przestrzec, że diagnoza cukrzycy jest jak najbardziej powodem do zmartwienia i natychmiastowego podjęcia działań. Cukrzyca jest poważną, okropną i wyniszczającą chorobą. Może prowadzić do dotkliwych i bolesnych komplikacji, jest głównym powodem amputacji na świecie, może doprowadzić do utraty wzroku czy niewydolności nerek, jak również przyczynia się do rozwoju chorób serca i demencji. A co z tymi lekami? Oczywiście, farmakologicznie możemy obniżyć poziom glukozy we krwi, co jednak w żaden sposób nie zatrzyma rozwoju choroby, a więc pacjent nadal umrze przedwcześnie o pięć do ośmiu lat.

Osoba chora na cukrzycę powinna również wiedzieć, że jest w stanie zmienić swoją szaro wyglądającą przyszłość. Zgubienie 15 kg lub więcej może zdziałać cuda! Z najnowszych badań naukowych wiemy, że remisja cukrzycy jest możliwa po zredukowaniu wokoło-narządowej tkanki tłuszczowej. W większości badań naukowych stabilizacja glukozy we krwi u osób otyłych obserwowana jest przy redukcji na poziomie 15-20% masy ciała. Utrata 15 kg spowodowała remisję cukrzycy u 61% chorych (u 80% pacjentów przy utracie > 20 kg, 63% przy redukcji 10 – 20 kg i 53% przy utracie < 10 kg). Obecnie w Wielkiej Brytanii przeprowadzane jest badanie naukowe „Diabetic Remission Clinical Trial” (DiRECT) obejmujące ponad 300 osób z cukrzycą typu II. Lekarze obserwują ile osób zmniejszy swoją wagę o przynajmniej 15 kg podczas specjalnie przygotowanego programu dietetycznego. Naukowcy chcą dowieść, że osoby z cukrzycą są w stanie w ciągu roku pozbyć się łatki cukrzycy. Nowością tego badania jest fakt, że tym razem pacjenci nie tylko nie przyjmują żadnych leków, a wręcz odstawiają wcześniej przypisane lekarstwa na nadciśnienie czy regulację poziomu glukozy.

Pamiętajmy, że remisja cukrzycy to nie tylko uregulowanie poziomu cukru we krwi. To również wyeliminowanie wyżej wymienionych zagrożeń zdrowia, to również brak potrzeby przyjmowania drogich leków, to również brak bezdechu sennego, który jest jedną z komplikacji cukrzycy, to również zmniejszenie symptomów depresji, która dotyka większość chorych na cukrzycę. Oczywiście można również wspomnieć o korzyściach, jakie niesie na sobą samo w sobie zredukowanie wagi, a więc poprawa własnej wartości oraz samopoczucia, zwiększenie sił witalnych i funkcjonalności fizycznej, częstsze oraz dostarczające więcej satysfakcji spotkania społeczne oraz wiele, wiele innych.

Warto? Mnie się wydaje, że warto popracować nad swoim organizmem, zmienić czarną i groźną przyszłość na kolorową i wesołą perspektywę dłuższego życia w dobrym samopoczuciu. Oczywiście ja za nikogo nie będę decydować, a każdy sam musi zadecydować na co się pisze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *